Toyotalta vahva vihjaus – japanilaisjätti suunnittelee täysimittaista paluuta F1-sarjaan?
F1-sarjassa tehdastiiminä vuosina 2002-09 toiminut Toyota vihjaa täysimittaisesta paluusta kuninkuusluokkaan lähivuosien aikana.
Japanilaisjätti aloitti viime kauden loppupuolella teknisen yhteistyön amerikkalaistalli Haasin kanssa. Tuolloin Toyota Gazoo Racingin moottoriurheilupomo Masaya Kaji vakuutteli, ettei Toyotalla ole aikeita ryhtyä moottori- tai tehdasvalmistajaksi F1-sarjassa. Nyt ääni on kuitenkin muuttunut kellossa, sillä Kaji vahvistaa yhtiön näkemyksessä tapahtuneen muutoksen kuninkuusluokan osalta.
– Me tottakai opiskelemme vuoden 2026 teknologiaa ja jopa nykyistäkin. Tunnen menevämme vähitellen siihen suuntaan, kommentoi Kaji motorsportille.
Kaji kuitenkin jarruttelee innokkaimpien johtopäätösten vetämistä, sillä heillä ei ole vielä minkäänlaisia suunnitelmia tai muista moottoriurheilusarjoista suunnattuja resursseja tuleville vuosille. Toyotan moottoriurheiluosasto on ollut viime vuosina runsaalla satsauksella mukana rallin MM-sarjassa sekä kestävyyskilpailuissa.
– Emme tällä hetkellä ole sellaisessa vaiheessa, jossa pystyisimme ohjaamaan resurssimme täydelle F1-paluulle. Se mitä 2030 tapahtuu on vielä epäselvää. Työskentelemme monien uusien teknologioiden kanssa, joten se jää vielä nähtäväksi, että kohtaako vektorimme F1:n kanssa, sanoi Kaji.
Toyotan F1-projekti ei aikoinaan ottanut tuulta alleen jättimäisestä budjetista huolimatta. Kahdeksan kauden aikana tilille kertyi kolme paalupaikkaa ja 13 palkintosijaa, mutta voitot jäivät odottamaan itseään. Toyota päätti vetäytyä F1-sarjasta välittömästi kauden 2009 päätteeksi taloudellisen tuloksen painuttua miinuksen puolelle.
LUE LISÄÄ
- Kova vahvistus kotimaiseen ralliin – Hyundai-tähti saapuu Tampereelle
- F1-floppitalli tuomassa vihdoin jättimäisen päivityspaketin – ”Kuskeille hymy takaisin huulille”
- Suomen Drift Masters 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Yle: EM-ralli toisi miljoonapotin Itä-Suomeen – suunnitelmat etenevät
- McLaren-kuski pyytää potkuja F1-tehtävistä – ”En oikeastaan välitä enää”
- Video: Ott Tänak testasi Toyotan Rally1-autoa Keski-Suomessa
- George Russell myöntää vaikeudet autonsa kanssa – ”Minun pitää olla parempi”
- SuomiF1 Podcast: Keskikastin varjoissa viilettää yllättävä tähdenlento – ”Ajaa todella hienoa kautta”
- F1 valmistelee kalenterimuutosta – peruttu osakilpailu voi vielä toteutua
- FIA suunnittelee suurta F1-uudistusta – myös tankkaus voi palata
- McLaren-kuski pyytää potkuja F1-tehtävistä – ”En oikeastaan välitä enää”
- Tuomaristolta kova päätös – Valtteri Bottas nousi lopputuloksissa
- Lähde: Jymysiirto vireillä – F1-tähdet vaihtamassa paikkoja keskenään
- Nyt se on julki! Tässä on Suomen MM-rallin osallistujalista
- Lewis Hamilton povaa Mercedekselle rangaistuksia – ”Meille ratkaisevan tärkeää”
- FIA suunnittelee suurta F1-uudistusta – myös tankkaus voi palata
- Kimi Antonelli nappasi historiallisen voiton Silverstonessa
- Lewis Hamilton epäiltynä sääntörikkeestä – Britannian GP:n tulokset voivat muuttua
- F1 valmistelee kalenterimuutosta – peruttu osakilpailu voi vielä toteutua
- Max Verstappen sai tarpeekseen – ”Tästä on tulossa vaarallista”