Max Verstappen raivona – latasi suorat sanat kilpailujohdon toiminnasta: ”Se on hevonpaskaa”
Brasilian GP:n kilpailujohto on jo toista kertaa kuluvan viikonlopun aikana huomion keskipisteessä päätöksenteoistaan.
Lauantain sprinttikilpailussa pitkä odottelu virtuaalisen turva-auton kanssa tarjosi McLarenille mahdollisuuden vaihtaa paikkoja keskenään kilpailun lopussa.
Sunnuntai-aamuun siirretyissä aika-ajoissa riitti tapahtumaa ja ulosajoja sekä punaisia lippuja nähtiin useita. MM-kärki Max Verstappen joutui toisessa osiossa kilpailujohdon hitaan reagoinnin uhriksi. Yleensä punaiset liput viuhuvat nopeasti ulosajon sattuessa, mutta Lance Strollin tilanteessa tapahtui noin 40 sekunnin viive.
Verstappenin kohdalla viivästys tarkoitti sitä, että monet ehtivät parantaa vielä aikaansa ennen punaisia lippuja ja hollantilainen putosi kympin kärjen ulkopuolelle.
– Kun auto osuu seinään, täytyy punaisten tulla heti, kommentoi Verstappen Sky Sportsille.
– En ymmärrä miksi siinä kestää 30-40 sekuntia, sillä se on hevonpaskaa. Rehellisesti sanoen olkoot, sillä siitä on typerää edes puhua. Se on niin naurettavaa, puhisi kolminkertainen mestari.
Verstappen jäi aika-ajoissa sijalle 12, jonka lisäksi hollantilaisella on viiden lähtöruudun rangaistus niskassaan. MM-kärjen alustava lähtöruutu sunnuntain kilpailuun on 17:s, mutta aika-ajojen romurallin jäljiltä hänen tilanteensa saattaa vielä kohentua.
Viaplay näyttää kaikki F1 GP -viikonloput.
LUE LISÄÄ
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Riihimäki SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Ruotsin MM-ralli: Elfyn Evans tyylitteli voittoon – suomalaisille kolmoisvoitto WRC2-luokassa
- Ruotsin MM-ralli huipentuu: Evans johtaa ja suomalaiset mukana kärkisijoissa
- Bahrainin ensimmäinen testiviikko paketissa – Valtteri Bottas menetti testiaikaa
- Ruotsin MM-ralli: Solberg putosi kärjestä viidenneksi, Pajari kolmantena
- Lando Norris kuittailee ärsyyntyneelle Verstappenille – ”Hän voi lopettaa uransa, jos haluaa”
- Teemu Suninen yllättyi vauhdista Ruotsissa – Solberg kärjessä avauspäivänä
- Max Verstappen raivoissaan – murska-arvio uusista autoista
- Talvitestien toinen päivä ongelmien sävyttämä – Valtteri Bottas kampesi tuloslistan paremmalle puolelle
- Lewis Hamilton lataa suorat sanat uuden aikakauden F1-autoista – ”Tämän ymmärtämiseen tarvitsee tutkinnon”
- Ruotsin MM-ralli: Elfyn Evans tyylitteli voittoon – suomalaisille kolmoisvoitto WRC2-luokassa
- Talvitestien ensimmäinen päivä purkissa – näin kävi Valtteri Bottakselle
- Talvitestien toinen päivä ongelmien sävyttämä – Valtteri Bottas kampesi tuloslistan paremmalle puolelle
- Fernando Alonso vihjaa: yksi kuski voi olla vaikeuksissa uudella F1-kaudella
- Lewis Hamilton lataa suorat sanat uuden aikakauden F1-autoista – ”Tämän ymmärtämiseen tarvitsee tutkinnon”
- Teemu Suninen yllättyi vauhdista Ruotsissa – Solberg kärjessä avauspäivänä
- Legendaarinen elokuvaohjaaja haastaa Valtteri Bottaksen Cadillacin oikeuteen – mieheltä miljoonavaatimus
- Cadillac asettaa maltilliset tavoitteet debyyttikauteen – Valtteri Bottas saa vain haaveilla pistesijoista?
- Ruotsin MM-ralli: Solberg putosi kärjestä viidenneksi, Pajari kolmantena
- Mercedes-kuljettaja liikenneonnettomuudessa – nuorukaisen tilasta uutta tietoa