Alpine-pomo jyrähti kuskinsa järjettömästä törttöilystä: ”Ryhdymme toimenpiteisiin välittömästi”
Alpine-tallin päällikkö Bruno Famin ei suodattanut hänen kuljettajansa Esteban Oconin temppua tallikaveri Pierre Gaslya vastaan Monacon GP:ssä.
Ocon syöksähti kilpailun avauskierroksella juuri ennen tunnelia tallikaverinsa sisäpuolelle turhan aggressiivisesti. Lopputuloksena oli osuma Gaslyn kanssa, sillä ranskalainen ei pystynyt mitenkään väistämään päälle ajanutta Oconia.
Oconin auto nousi kosketuksesta korkealle yläilmoihin ja laitteet hajosivat laskeutuessa tiehen niin pahasti, että kisa jäi kesken. Alpine-tallikavereilta ollaan aiemminkin nähty kovaa kisaamista, mutta yleensä juurikin Ocon on aiheuttanut vaaratilanteita ja ylimääräistä kitkaa tiimin sisällä. Viiimeisin tempaus oli viimeinen niitti tallipäällikkö Faminille.
– Estebanin hyökkäys oli täysin yli rajojen ja juuri sitä mitä emme halua nähdä, murahti Famin Autosportille.
– Ryhdymme toimenpiteisiin välittömästi ja päätämme asiasta samantien, kommentoi Alpine-pomo.
Gasly onnistui jatkamaan kilpailua osuman jälkeen ja nappasi yhden lisäpisteen sijoittumalla kymmenenneksi.
Oconille langetettiin tilanteesta 10 sekunnin aikarangaistus, mutta ranskalainen ei pystynyt tätä kärsimään. Näin ollen Alpine-kuskia odottaa Kanadan osakilpailuun lähtöruuturangaistus.
LUE LISÄÄ
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Valtteri Bottas fiilistelee uutta haastetta: ”Uskomattoman spesiaalia”
- Se on siinä! Valtteri Bottas palaa F1-kisakuljettajaksi
- Valtteri Bottas hylkäsi F1-tallin tarjouksen
- Näin näet Paraguayn MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Uusista F1-autoista hurja ennustus – suorilla jopa 400 kilometriä tunnissa?
- Useat lähteet: Valtteri Bottas allekirjoittanut F1-sopimuksen
- Ford ottamassa odotettua suurempaa roolia Red Bullilla
- Ferrari-pomo Lewis Hamiltonista: ”Liioittelee ongelmiaan”
- Huhupuheet romukoppaan – Max Verstappenilta selkeä viesti Mercedeksen suuntaan
- Muistatko Kimi Räikkösen kaikkien aikojen avauskierroksen? Tuttu vauhtivuoristorata hamuaa takaisin F1-kalenteriin
- Valtteri Bottas hylkäsi F1-tallin tarjouksen
- Uusista F1-autoista hurja ennustus – suorilla jopa 400 kilometriä tunnissa?
- Näin näet Paraguayn MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Se on siinä! Valtteri Bottas palaa F1-kisakuljettajaksi
- Valtteri Bottas fiilistelee uutta haastetta: ”Uskomattoman spesiaalia”