Fanit vetivät herneen pahasti nenään – ex-kuski paljastaa saaneensa tappouhkauksia: ”Säälittävää”

Entinen F1-kuljettaja Johnny Herbert paljastaa saaneensa tappouhkauksia sosiaalisessa mediassa Australian GP:n jälkeen.
Asiantuntijana F1-uransa jälkeen muun muassa Sky Sportsilla toiminut Herbert oli mukana tuomaristossa Melbournessa maaliskuussa. Ex-kuskilla oli osansa Fernando Alonson 20 sekunnin aikasakkoon, jonka espanjalainen sai vaarallisesta ajamisesta.
Tuomaristo katsoi Alonson olleen syypäänä George Russellin viime hetkien ulosajolle hänen jarruttaessaan 100 metriä aikaisemmin kuin millään muulla kisakierroksellaan Albert Parkin radan kuudennessa mutkassa. Brittikuljettaja menetti autonsa hallinnan W15-kilpurin kadottaessa yhtäkkiä runsaasti downforcea.
Alonsolle lätkäistiin 20 sekunnin aikasakon lisäksi kolme lisäpistettä hänen rangaistustililleen. Herbert kertoo saaneensa tämän jälkeen suurimmaksi osaksi espanjalaisilta faneilta hänen somekanavillaan jopa tappouhkauksia.
– Olin tuomarina Melbournessa ja sen vastavaikutukset olivat ikäviä, lainaa brittilehti Mirror Herbertin puheita.
– Sain tappouhkausryöpyn sosiaalisessa mediassa. Onneksi minulla on leveät hartiat. Mielestäni se on säälittävää, että minut heitettiin bussin alle.
– Ihmiset kommentoivat ”risti emojeilla” ja kertoivat tietävänsä missä asun. Suurin osa heistä oli espanjalaisia, kertoo Herbert.
59-vuotias britti otti asian tyynesti ja kertoo vastaavien asioiden vain olevan nykyään osa sosiaalisen median typeryyksiä. Kaikilla on mielipide johonkin asiaan, mutta useimmiten ei mitään faktoja sanojen taakse.
– Uhkauksia tuli noin kahden viikon ajan ja vähän edelleenkin. En ymmärrä ihmisiä, jotka tekevät sitä, eivätkä he ole todellisia F1-faneja, jatkaa Herbert.
– Olen varma, että Fernando häpeäisi sitä, jos hän saisi tietää hänen kannattajiensa tekevän näin, sanoi ex-kuski.
LUE LISÄÄ
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Cadillacin F1-projektista kantautuu positiivisia merkkejä
- Williamsin valitus meni läpi – F1-tähden rangaistuspisteet poistettiin
- Sebastien Ogier juhlii voittoa Chilessä
- Kalle Rovanperä tuskin voittaa Chilessä
- Kalle Rovanperä tekee komeaa nousua Chilessä
- Dramaattinen perjantaipäätös – Ott Tänak ajoi ulos
- Kalle Rovanperälle karmea takaisku Chilessä
- Onko tässä syy F1-tähden jatkopahvin viivästykseen? – ”Syöttää Toto Wolffille omaa lääkettä”
- Näin näet Chilen MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Tiesitkö tätä? Tällainen on F1-mekaanikon palkka ja työnkuva
- Näin näet Chilen MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Onko tässä syy F1-tähden jatkopahvin viivästykseen? – ”Syöttää Toto Wolffille omaa lääkettä”
- Kalle Rovanperä tekee komeaa nousua Chilessä
- Kalle Rovanperälle karmea takaisku Chilessä
- Williamsin valitus meni läpi – F1-tähden rangaistuspisteet poistettiin
- Dramaattinen perjantaipäätös – Ott Tänak ajoi ulos
- Kalle Rovanperä tuskin voittaa Chilessä
- Sebastien Ogier juhlii voittoa Chilessä