F1-mestareiden sanasota yltyy – Max Verstappen kuittasi takaisin: ”Hän on vain kateellinen menestyksestäni”

Red Bullin Max Verstappen sekä Mercedeksen Lewis Hamilton ovat äityneet pienimuotoiseen sanasotaan median välityksellä.
Vaikka kaksikon taisto on ollut harvassa radan puolella, on mikrofonien edessä F1-mestarit laitettu vastailemaan kaikenlaisiin kysymyksiin ja kipinästä on syntymässä tulipalo. Hamilton kommentoi Monzan GP:n alla Verstappenin otteita ja sanoi hollantilaisella olleen huonompia tallikavereita pätkittävänä kuin brittimestarilla itsellään.
Perusteluinaan Hamilton käytti sitä tosiasiaa, että seitsenkertaisen mestarin tallikaverina on ollut kolmesti itsekin mestaruuden voittaneita kuskeja ja Verstappenilla ei. Verstappen pääsi iskemään omat kommenttinsa takaisin Monzassa.
– Ehkä hän on vain kateellinen nykyisestä menestyksestäni, lataa Verstappen RacingNews356:lla.
– Hän luulee voittavansa jotain semmoisilla kommenteilla, mutta ei sillä ole minulle mitään väliä. Heillä taitaa olla rankkoja aikoja sen jälkeen, kun he voittivat niin paljon. Jossain kohtaa sinun kuitenkin täytyy olla realistinen ja pystyä arvostamaan muiden tiimien suorituksia, jatkaa Red Bull -tähti.
Mercedes hallitsi lajia mielin määrin etenkin mestaruuksiin päättyneillä kausilla 2014-21, vaikka viimeisimmällä valmistajien tittelikaudella Verstappen onnistui ryöstämään kuskimestaruuden Hamiltonilta.
– Me arvostimme heidän tekemisiään, kun he dominoivat ja totesimme vain itsellemme, että meidän on tehtävä parempaa työtä, koska emme olleet tarpeeksi hyviä, jatkaa Verstappen.
– Sitä voi jatkaa kiljumistaan, ettei meidän tekemämme asiat ole erityistä, mutta se on käsiteltävä vain itsesi kanssa, täräytti hallitseva mestari.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- F1-karavaani palaa Eurooppaan – tässä Emilia-Romagnan GP:n lähetysajat
- Näin näet Portugalin MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Lewis Hamiltonin ja Ferrarin yhteistyö rakoilee – F1-legenda paljastaa syyn
- Kommentti: Flavio osaa myydä, mutta tätä tarinaa ei osteta
- Vahvistus: Jack Doohanille potkut – mutta vain hetkeksi?
- F1-tallissa shokkilähtö: Formuloihin porttikiellon saanut kohupersoona nousee tallipäälliköksi
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- Lewis Hamilton turhautui Ferrarin toimintaan Miamin GP:ssä – ”Pitäkää teetauko, kun mietitte sitä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Lewis Hamiltonin ja Ferrarin yhteistyö rakoilee – F1-legenda paljastaa syyn
- Kommentti: Flavio osaa myydä, mutta tätä tarinaa ei osteta
- Vahvistus: Jack Doohanille potkut – mutta vain hetkeksi?
- Näin näet Portugalin MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- F1-karavaani palaa Eurooppaan – tässä Emilia-Romagnan GP:n lähetysajat