Hollannin harjoituksissa peräti kolme keskeytystä – F1-debutantti teki tuttavuutta seinän kanssa
Hollannin kisaviikonlopun viimeinen harjoitussessio saatiin lopulta läpivietyä katkonaisesti.
Sateinen sää tuotti rutkasti vaikeuksia vaativalla radalla, mikä nähtiin punaisten lippujen määrässä. Peräti kolme kuljettajaa aiheutti keskeytyksen 60 minuuttisen aikana.
Ensimmäinen epäonninen oli Haasin Kevin Magnussen. Tanskalainen otti perjantaina ensimmäisen harjoituksen keskeyttäneestä tallikaveri Nico Hülkenbergistä, ja spinnasi auton valliin radan ensimmäisellä sektorilla. Magnussenin autoa ei saatu enää liikkelle, joten nosturin tehtävänä jäi poistaa auto radalta.
Hetki myöhemmin ja oli Alfa Romeon Zhou Guanyun vuoro laittaa homma seis. Zhoun auto vältti tallin onneksi vahingot, mutta radan viimeisessä mutkassa hietikolle spinnannut kiinalainen jäi jumiin. Näin sessio pysäytettiin toista kertaa.
Eilen kätensä murtaneen Daniel Ricciardon korvannut huippulupaus Liam Lawson teki niin ikään tuttavuutta seinän kanssa. Nuorukainen menetti autonsa hallinnan samassa kohtaa kuin Magnussen, ja pyörähti seinään. Lawson selvisi säikähdyksellä, tuhoten vain etusiipensä. Uudessa autossa kääntyminen kesti kuitenkin sen verran pitkään, että kilpailunjohto päätti pysäyttää session.
Tulostaulu eli session loppupäässä, kun rata kuivui session alkupäähän verrattuna. Session kärkiajan kellotti Max Verstappen. Häntä seurasivat George Russell sekä Sergio Perez. Valtteri Bottas oli mainiossa vauhdissa selvitessään kahdeksanneksi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia