F1-konkari Fernando Alonso paljastaa uransa suurimman pettymyksen – ”Jos voisin mennä ajassa taaksepäin”
F1-sarjan ikänestori Fernando Alonso kertoo uransa suurimmasta pettymyksestä viimeisimmässä High Performance Podcast -ohjelman jaksossa.
Espanjalaista on jäänyt kalvamaan se tosiasia, ettei hän kyennyt voittamaan maailmanmestaruutta suuren ja mahtavan Ferrari-tallin puikoissa.
Alonso voitti uransa molemmat mestaruudet (2005-06) Renault´lla, jonka jälkeen hän piipahti McLarenilla ennen paluutaan takaisin ranskalaistalliin. Punaista paholaista vanha kettu käskytti kaudet 2010-14, mutta ei onnistunut kirkkainta kruunua saavuttamaan, vaikka kahdesti lähellä kävikin.
– Jos pystyisi menemään ajassa taaksepäin, niin muuttaisin joitain asioita. Mestaruuden voittaminen Ferrarilla olisi ensimmäinen asia, jos se olisi mahdollista, kertoo Alonso.
Alonso taisteli kahteen otteeseen tiiviisti maailmanmestaruudesta Ferrarilla ajaessaan, mutta Sebastian Vettel sekä Red Bull veivät pidemmän korren. Kaudella 2010 espanjalainen hävisi neljän pisteen turvin ja kaksi vuotta myöhemmin mestaruus matkasi kilpaveljelleen vaivaisen kolmen MM-pisteen erolla.
– Olin äärimmäisen pettynyt missatessani ne, mutta sitä on vaikeaa muuttaa. Se riippuu niin monista tekijöistä, jonka myötä sitä on vaikeampaa katua, sillä kaikki ei ollut omissa käsissäsi, veistelee vanha kettu.
Ferrarilla koettujen pettymyksien lisäksi iän myötä viisastunut espanjalainen muuttaisi muutakin, mikäli aikakoneen kaltainen vempain olisi olemassa. Alonso harmittelee nyt vuosia myöhemmin sitä, ettei hän osannut nauttia täysin rinnoin menestyksestään esimerkiksi mestaruusvuosinaan.
– Minun olisi pitänyt nauttia enemmän ja vähän elääkin elämää. Voitin mestaruuksia, mutta en muista juuri mitään niistä hetkistä, joka on surullista, tuumasi Alonso.
Alonso on ajanut loistavia kisoja tällä kaudella 42 vuoden iässä, eikä merkkejä rapistumisesta näy. Kuninkuusluokan kokenein kuljettaja majailee MM-pisteissä kolmantena kesätauon päättyessä ensi viikonloppuna Hollannin Zandvoortissa.
LUE MYÖS:
- Toyotan virolaiskuski löi Esapekka Lapin Jyväskylässä
- Miten tämä on edes mahdollista? Barcelonassa nähtiin yksi F1-historian oudoimmista keskeytyksistä
- MM-kärki Kimi Antonellille dramaattinen keskeytys – Mercedes vahvisti syyn
- Lewis Hamilton palasi voittajaksi – Kimi Antonellin voittoputki katkesi dramaattisissa olosuhteissa
- Synkkä putki jatkuu: Valtteri Bottas keskeytti jälleen
- Max Verstappen varoittaa: ”Kaikki tulevat olemaan vaikeuksissa”
- Renkaat pettivät Tuukka Taposen – tylysti ulos pisteiltä
- Jyväskylän SM-ralli 2026: Tulokset
- Fernando Alonsosta tärähti villi huhu
- Espanjan aika-ajoista muodostui trilleri – Charles Leclerc täräytti ratkaisuhetkillä ulos
- Robin Räikkönen kerää voittoja Euroopassa – nyt Kimi kommentoi poikansa tulevaisuutta
- Valtteri Bottas onnistui Barcelonan harjoituksissa – kärjessä äärimmäisen tasaista
- Suomalaiskuski palaa USA:n rallicrossradoille – alla F1-autoakin nopeammin kiihtyvä laite
- FIA kumosi rangaistukset – Monacon GP:n palkintokoroke uusiksi
- F1-kuskeja odottaa tukalat oltavat Barcelonassa
- Mika Häkkinen kommentoi Ferrari-tähden tulevaisuutta – tässä on mestarin vinkit: ”Sinun täytyy olla itsekäs”
- MM-rallin järjestäjä vihjaa yllätyksestä: Ott Tänak saatetaan nähdä lähtöviivalla
- Mika Häkkisen tytär paljastaa: ”Käyn usein kisoissa ilman isääni”
- Jyväskylän SM-ralli 2026: Tulokset
- Monacon kiista syvenee – McLaren ja Red Bull vastustamassa FIA:n ratkaisua