F1-konkari Fernando Alonso paljastaa uransa suurimman pettymyksen – ”Jos voisin mennä ajassa taaksepäin”
F1-sarjan ikänestori Fernando Alonso kertoo uransa suurimmasta pettymyksestä viimeisimmässä High Performance Podcast -ohjelman jaksossa.
Espanjalaista on jäänyt kalvamaan se tosiasia, ettei hän kyennyt voittamaan maailmanmestaruutta suuren ja mahtavan Ferrari-tallin puikoissa.
Alonso voitti uransa molemmat mestaruudet (2005-06) Renault´lla, jonka jälkeen hän piipahti McLarenilla ennen paluutaan takaisin ranskalaistalliin. Punaista paholaista vanha kettu käskytti kaudet 2010-14, mutta ei onnistunut kirkkainta kruunua saavuttamaan, vaikka kahdesti lähellä kävikin.
– Jos pystyisi menemään ajassa taaksepäin, niin muuttaisin joitain asioita. Mestaruuden voittaminen Ferrarilla olisi ensimmäinen asia, jos se olisi mahdollista, kertoo Alonso.
Alonso taisteli kahteen otteeseen tiiviisti maailmanmestaruudesta Ferrarilla ajaessaan, mutta Sebastian Vettel sekä Red Bull veivät pidemmän korren. Kaudella 2010 espanjalainen hävisi neljän pisteen turvin ja kaksi vuotta myöhemmin mestaruus matkasi kilpaveljelleen vaivaisen kolmen MM-pisteen erolla.
– Olin äärimmäisen pettynyt missatessani ne, mutta sitä on vaikeaa muuttaa. Se riippuu niin monista tekijöistä, jonka myötä sitä on vaikeampaa katua, sillä kaikki ei ollut omissa käsissäsi, veistelee vanha kettu.
Ferrarilla koettujen pettymyksien lisäksi iän myötä viisastunut espanjalainen muuttaisi muutakin, mikäli aikakoneen kaltainen vempain olisi olemassa. Alonso harmittelee nyt vuosia myöhemmin sitä, ettei hän osannut nauttia täysin rinnoin menestyksestään esimerkiksi mestaruusvuosinaan.
– Minun olisi pitänyt nauttia enemmän ja vähän elääkin elämää. Voitin mestaruuksia, mutta en muista juuri mitään niistä hetkistä, joka on surullista, tuumasi Alonso.
Alonso on ajanut loistavia kisoja tällä kaudella 42 vuoden iässä, eikä merkkejä rapistumisesta näy. Kuninkuusluokan kokenein kuljettaja majailee MM-pisteissä kolmantena kesätauon päättyessä ensi viikonloppuna Hollannin Zandvoortissa.
LUE MYÖS:
- Valtteri Bottas väläytti vauhtiaan – sitten auto roihahti liekkeihin
- MM-rallissa hirvittävä vaaratilanne – ”Toivon, että ette astu enää yhdellekään erikoiskokeelle”
- Oliver Solberg ajoi jälleen ulos – MTV:n asiantuntija: ”Täysin anteeksiantamatonta”
- EK5: Sami Pajarille valtava takaisku – Ford-kuski nappasi uransa ensimmäisen pohja-ajan
- Kreikan MM-ralli 2026: Aikataulu, tulokset ja tv-lähetykset
- Jättihuhu: Max Verstappen vaihtamassa McLarenille?
- Valtteri Bottas sai hyviä uutisia ennen Itävallan GP:tä – yksi huoli silti varjostaa Cadillacia
- Helle koettelee F1-kuljettajia Itävallassa – poikkeusjärjestelyt käyttöön
- Toyota lähettää Ott Tänakin Rooman EM-ralliin Rally2-autolla
- Lewis Hamiltonin mestaruushaaveille lisäpotkua? Ferrari tuomassa ”salaisen aseensa” Itävallan GP:hen
- Maailman huiput jäivät nuolemaan näppejään Yhdysvalloissa – suomalaiskuski juhli uransa suurinta voittoa
- Kreikan MM-ralli 2026: Aikataulu, tulokset ja tv-lähetykset
- Valtteri Bottas nimesi suurimman ongelmansa Cadillacin ratissa
- Robin Räikkönen: ylivoimainen näytös!
- Toyota lähettää Ott Tänakin Rooman EM-ralliin Rally2-autolla
- Kova F1-huhu: Red Bullin suojatti nousemassa kuninkuusluokkaan
- Jättiuutinen rallin MM-sarjasta – pääluokan tulevaisuus sai ratkaisun
- Lewis Hamiltonin mestaruushaaveille lisäpotkua? Ferrari tuomassa ”salaisen aseensa” Itävallan GP:hen
- Suomen formulalupaus dominoi Italiassa – kolme voittoa viikonloppuna
- Jättihuhu: Max Verstappen vaihtamassa McLarenille?