F1-mestarit kaasuttelivat lähes tasatahtiin – tässä ovat Kimi Räikkösen asetelmat illan Nascar-kilpailuun
Nascarin Cup-sarjan osakilpailun aika-ajot ajettiin Austinissa lauantaina. Toista kertaa Nascar-autolla kilpaileva Kimi Räikkönen lähtee kipuamaan sunnuntaina ylöspäin sijalta 22.
Räikkösen lisäksi F1-mestarin statuksella kilpailee myös debyyttinsä sarjassa tekevä Jenson Button. Kaksikon väliin ei montaa sanomalehden palasta aika-ajoissa mahtunut, sillä kauden 2009 maailmanmestari sijoittui pari pykälää Räikköstä alemmas ja jäi suomalaisesta vain 33 tuhannesosaa.
Räikkönen avasi sanaista arkkuaan medialle aika-ajon jälkeen ja kertoi hommassa olevan jälleen runsaasti opittavaa. Radan tunteminen entuudestaan helpottaa hieman, mutta kyseessä on Räikköselle ensimmäinen kerta kunnon kilpa-auton ratissa sitten viime syksyn ja Watkins Glenin samaisessa autossa.
– Sama rata kuin F1:ssä, mutta se tuntuu ihan erilaiselta Nascar-autossa. Monet mutkat ovat F1-autolla enemmänki suoria downforcen ansiosta, mutta Nascar-autossa homma menee mutkikkaammaksi, avasi Räikkönen fiiliksiään.
– Koitamme parantaa ja katsotaan mitä saamme aikaiseksi kisassa, jatkoi Jäämies tuttuun tyyliinsä.
Räikkösen alla on sama auto kuin viime syksynä Watking Glenissä, jolloin hän ajoi debyyttikisansa sarjassa. Sääntökirjaa on kuitenkin rukattu sen verran, että Nascarin Cup-autoista on poistettu merkittävästi aerodynamiikkaa COTA:n kaltaisilla kilparadoilla verrattuna ovaaliratoihin. Suomalainen huomasi eron välittömästi ja autossa olikin tätä myöten enemmän opittavaa.
– En ole ajanut kilpa-autolla viime vuoden jälkeen, joten tottumiseen menee muutenkin aikaa, vaikka auto on tuttu. Auto on menettänyt downforcea, mutta ainakin radan tunteminen helpottaa, pyöritteli F1-mestari.
Viaplay näyttää kilpailun suorana ja lähetys käynnistyy kelllo 22:00 Suomen aikaa.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Janni Hussi astui esiin – merkittävä paljastus tilanteestaan
- Jari-Matti Latvalalta iso uutinen
- F1-maailman leuka lohksahti – Kimi Räikköseltä yllätysilmoitus!
- Teemu Suniselta iso ralliuutinen – mutta mikä on Janni Hussin tilanne?
- SuomiF1 Podcast: Kuljettajien palautteeseen helppo yhtyä – ”Pilasi koko sarjan parhaan radankin”
- Toyotalta paljastus: Kalle Rovanperän päätös ei perustunut pelkästään terveysmurheisiin
- MM-rallin osallistujat julki – 42-vuotias konkari tekee paluun pääluokkaan
- IS: Marcus Grönholm jahtaa unelmaansa: ”Jari-Matti, sinulla on numeroni”
- IS: Tuukka Taposen manageri: tästä syystä tauko voi tehdä hyvää Kalle Rovanperälle
- F1-kuskit vaativat muutoksia – FIA koolla Bearmanin rajun ulosajon jälkeen
- Kalle Rovanperä: yllätysuutinen!
- F1-maailman leuka lohksahti – Kimi Räikköseltä yllätysilmoitus!
- Toyotalta paljastus: Kalle Rovanperän päätös ei perustunut pelkästään terveysmurheisiin
- Paljastus: Esapekka Lappi pitkäksi aikaa sivuun rallin MM-sarjasta
- Kalle Rovanperä takaisin MM-ralliin? IS: Näin kommentoi Jari-Matti Latvala
- IS: Marcus Grönholm jahtaa unelmaansa: ”Jari-Matti, sinulla on numeroni”
- Valtteri Bottas löysi ilonaihetta Japanin GP:n aika-ajoista: ”Ensimmäinen kerta”
- Valtteri Bottas vihjaa: Cadillacin autot eivät ole tasavertaisia
- FIA kovan paineen alla – F1-kuskien ennakoima onnettomuus kävi toteen: ”Kamala asia edes ajatella”
- Paluu tositoimiin! IS: Heikki Kovalaiselta jättiuutinen – ”Ei F1-tason rahoja”