Asiantuntija nosti esiin Alfa Romeon suuren heikkouden – samaa nähtiin jo Kimi Räikkösen aikakaudella
Alfa Romeolle tarttui Meksikon GP:stä mukaan yksi MM-piste, kun Valtteri Bottas ajoi ruutulipulle kymmentenä.
Mahtavan aika-ajon jälkeen enemmänkin oli odotettavissa, sillä kuudennesta ruudusta lähteneellä suomalaisella tuntui olevan vauhtia autossaan. Sunnuntaisessa kilpailussa yhden pysähdyksen taktiikka oli voittava valinta, mutta kovin rengasseos ei tuntunut toimivan odotetulla tavalla.
Viaplayn F1-asiantuntija Toni Vilander ihmetteli Alfa Romeon jälleen kerran liian konservatiivista taktiikkaa. Suomalaisen kohdalla päätettiin monen muun ohella laittaa toiselle stintille kovin rengasseos alle, joka osoittautui vääräksi valinnaksi.
Esimerkiksi McLarenin Daniel Ricciardolle lyötiin pehmein rengasseos alle ja australialainen nousi hurjaa kyytiä aina seitsemänneksi asti, vaikka miehellä oli niskassaan 10 sekunnin aikasakko osumastaan Yuki Tsunodan kanssa.
Alfa Romeon taktiset valinnat ovat olleet jo vuosia suureksi osaksi varman päälle pelaamista, jota myös Vilander ihmettelee perusteluineen. Riski ei ollut tavattoman suuri, mutta silti mentiin turvallisimman ratkaisun kautta, joka toi tällä kertaa vain yhden pisteen.
– Perustan sen siihen, että painavalla autolla Max Verstappen ajoi sen yli 20 kierrosta ja vasen eturengas kuori hieman. Valtteri ajoi mediumeilla 40 kierrosta ja oltiin menty jo yli kisan puolivälin. Auton kevenee ja jos softit kestävät 20-25 kierrosta, niin ne hyvin todennäköisesti kestävät myös sen 30 kierrosta, latelee Vilander.
– Eli tässä pääpointti on se sellainen riskinottokyky, että enemmän seiftataan ja se seiftaaminen tänään kostautui, sanoi Vilander Alfa Romeon taktiikasta.
Meksikon GP:n koosteen näet alla olevalta videolta.
LUE MYÖS:
- Kaksi Max Verstappenin ulosajoa riitti – Red Bull palaa vanhaan ratkaisuun Belgiassa
- Suomen MM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, liput, osallistujat ja televisiointi
- McLarenille jälleen takaisku – Lando Norrisille rangaistus
- Max Verstappenin manageri kommentoi villejä huhuja – ”Paljon on kirjoiteltu”
- McLaren hakee käännettä vaikeaan kauteensa – Belgiaan tulossa päivityksiä
- Toto Wolffilta tyly viesti George Russellille
- Ahveniston ensimmäinen Drift Masters oli jättimenestys – yli 12 700 katsojaa
- Sébastien Ogierilta vahva näkemys MM-sarjan tulevaisuudesta – vaatii yhtä merkittävää muutosta
- Entinen F1-pomo: Max Verstappen menetti tilaisuutensa – ”Hän katuu sitä varmasti”
- Täyskäännös: F1-kisa perutaan sittenkin – myös loppukauden kisoja vaarassa
- Täyskäännös: F1-kisa perutaan sittenkin – myös loppukauden kisoja vaarassa
- Suomen Drift Masters 2026: Tulokset
- Drift Masters: Krisse Aalto teki historiaa Ahvenistolla – seitsemän suomalaista Top 32:een
- Lauri Heinosen kotikisa oli jo vaarassa – kilpakumppani pelasti viime hetkellä
- Robin Räikkösen otteet vakuuttavat – asiantuntija antoi arvionsa IS:lle
- Suomen Drift Masters 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Belgian GP:stä povataan energiakatastrofia – ”Vähemmän tehoa kuin F2-autoissa”
- Toto Wolffilta tyly viesti George Russellille
- Kova vahvistus kotimaiseen ralliin – Hyundai-tähti saapuu Tampereelle
- Ott Tänakilta mielenkiintoinen kommentti mahdollisesta MM-paluustaan