Lähde: Nämä kuskit nappaavat vapaat ajopaikat ensi kaudelle – Daniel Ricciardo jää ilman pestiä
F1-toimittaja Will Buxton raportoi perjantaina kuljettajaruletista. Sarjassa on vapaana yhteensä neljä ajopaikkaa kaudelle 2023.
Himotuin näistä on Alpine. Neljäntenä majaileva ranskalaistalli ei ole toistaiseksi korvannut Fernando Alonsoa joka siirtyy Aston Martinille ensi kaudeksi. Pierre Gasly on ollut huhuissa jo pitkään, mutta AlphaTauri ei päästä ranskalaista lähtemään, jos Colton Herta ei saa superlisenssiään kuntoon.
Näimpä Alpine on kääntänyt katseensa F2-kuljettaja Jack Doohanin suuntaan. Aussi on pistetaistoss neljäntenä. Viime kauden F3-sarjassa Doohan oli lopulta toinen.
Alfa Romeo on Buxtonin mukaan pitämässä Zhou Guanyun Valtteri Bottaksen tallikaverina myös ensi kaudella. Kuluvan kauden ainoa tulokas on suoriutunut tehtävästään mainiosti. Buxtonin mukaan päätös Zhoun jatkosta julkistetaan pian.
Haasilla on tapahtumassa muutos. Mich Schumacher saa tehdä tilaa Kimi Räikkösen vanhalle tallikaverille Antonio Giovinazzille. Italialaista huhuttiin talliin jo täksi kaudeksi, mutta valinta kohdistui lopulta Kevin Magnusseniin. Giovinazzi on kilpaillut Formula E -sarjassa heikolla menestyksellä. Italialainen oli ainoa täyspäiväinen kuljettaja, joka ei napannut pistettäkään koko kauden aikana.
Williamsille on vielä kaksi ehdokasta. Kilpailua käydään Nyck de Vriesin sekä Logan Sargeantin välillä. Sargeant on suoriutunut hyvin F2-kaudestaan, kun de Vries on puolestaan toiminut Mercedeksen testikuskina. Hollantilaisella on vyöllään F2 -sekä Formula E -mestaruus.
Tämä tarkoittaisi sitä, että seitsemän osakilpailua voittanut Daniel Ricciardo jää ilman ajopaikkaa. Aussin sopimus McLarenin kanssa purettiin yhteisymmärryksessä.
LUE MYÖS:
- Esapekka Lappi lopettaa ralliuransa – edessä vielä yksi kilpailu
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Mestaruus varmistui! Luka Sammalisto kruunasi upean F4-kautensa
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Tätä ei ihan joka päivä näe! Max Verstappen teki 100 ohitusta 35 minuutissa – katso video
- Sami Pajarin mestaruushaaveille jättimäinen takaisku – päätöskisa peruttiin
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Red Bullilta takaraja Isack Hadjarille – Liam Lawson odottaa ratkaisua
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki