Valtteri Bottas ensimmäisen harjoituksen nopein Silverstonessa – harjoitukset päättyivät punaiseen lippuun
Britannian legendaarinen kisaviikonloppu polkaistiin käyntiin eriskummallisissa merkeissä. Juuri ennen ensimmäisen harjoituksen alkua sade kasteli radan, eivätkä kuskit saaneet kunnon kierroksia kuivalla säällä.
Kahdeksan kuskia jäi ilman aikaa sessiossa. Esimerkiksi molemmat Red Bullit kävivät radalla vain tekemässä installaatiokierrokset. Lähes puolet sessiosta kului siihen, kun kuskit odottivat radan kuivumista.
Kärkiajan yli puolen sekunnin turvin kellotti lopulta Alfa Romeon Valtteri Bottas. Suomalaiskuski ajoi vain muutaman kierroksen, mutta se riitti peittoamaan Lewis Hamiltonin ajan pehmeällä renkaalla. Kaksikkoa seurasivat Ferrari-kuljettajat.
Sessio päättyi noin minuutin ennenaikaisesti, kun Lance Stroll jäi jumiin hietikolle Copse-mutkassa. Seinään kanadalainen ei osunut, mutta Aston Martin ei enää soralta liikkunut.
LUE MYÖS:
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Esapekka Lappi lopettaa ralliuransa – edessä vielä yksi kilpailu
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Mestaruus varmistui! Luka Sammalisto kruunasi upean F4-kautensa
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Tätä ei ihan joka päivä näe! Max Verstappen teki 100 ohitusta 35 minuutissa – katso video
- Sami Pajarin mestaruushaaveille jättimäinen takaisku – päätöskisa peruttiin
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Red Bullilta takaraja Isack Hadjarille – Liam Lawson odottaa ratkaisua
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki