Christian Horner myöntää viimein: Michael Masi teki virheen Abu Dhabin päätöskilpailussa
Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner on myöntänyt entisen F1-kilpailujohtaja Michael Masin tehneen virheen viime kauden päätöskilpailussa Abu Dhabissa. Masin oma tulkinta turva-autosäännöistä johti lopulta Max Verstappenin viimeisen kierroksen ohitukseen Lewis Hamiltonista, ja täten nosti hollantilaisen maailmanmestariksi.
Masi ei noudattanut sääntöihin kirjoitettua turva-autoprotokollaa, vaan päästi vain osan kierroksella perässä ohitetuista autoista takaisin omalle paikalleen. Ainoastaan kuskit kilpailua johtaneen Hamiltonin sekä Verstappenin välissä olleet autot saivat liikkua.
Pitkään Masin puolia pitänyt Horner on nyt myöntänyt, että kyseessä oli virhe austraalialaisen osalta.
– Hän teki tilanteessa yhden virheen, ja se tapahtui kierroksella ohitettujen autojen kanssa, Horner kommentoi PlanetF1-sivuston mukaan.
– Hän jätti mielestäni kolme autoa keskelle sumppua uusintalähdössä. Se oli hänen ainoa virheensä. Joten mielestäni oli kovin tylyä, miten hänestä tehtiin syyllinen. Hän sai rutkasti vihaa niskaansa ilman minkäänlaista tukea.
Masi menetti paikkansa kilpailunjohtajana tälle kaudelle. Eduardo Freitas sekä Niels Wittich jakavat vastuuta kaudella 2022.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Uuden MM-rallin reittejä testattiin jo – Elfyn Evans: ”Paikoin jopa liian nopea”
- SM-ralli Kitee 2026: Aikataulu, reitti, osallistujat ja televisiointi
- Suomen MM-ralli keräsi jälleen valtavan yleisön
- Saksan Drift Masters 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Rico Salmela nousi kohisten – suomalaislupaukselle vahva tulos Silverstonessa
- FIA suunnittelee isoa muutosta F1-autoihin
- Hurja siirtohuhu F1:ssä – Sergio Perez pois Cadillacilta?
- Valtteri Bottakselta suora viesti epäilijöille: ”Parhaat vuoteni ovat vielä edessä”
- Max Verstappen jakoi kovaa ylistystä F1:n nuorelle tähdelle
- Ralli SM:n ratkaisuhetket käsillä – sarja palaa tositoimiin Kiteellä
- Thierry Neuville kritisoi Suomen MM-rallia – Sami Pajari eri linjoilla
- FIA suunnittelee isoa muutosta F1-autoihin
- Jari-Matti Latvala nostaa turvallisuuden pöydälle: ”Miksi rallin MM-sarjan pitäisi kilpailla siellä?”
- Saksan Drift Masters 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Hurja siirtohuhu F1:ssä – Sergio Perez pois Cadillacilta?
- Sebastien Ogierin kartanlukija kertoo pysäyttävistä hetkistä: ”Nostin katseeni ja näin suuret puut edessämme”
- Valtteri Bottas nappasi paikan MM-kisoihin
- Valtteri Bottas kertoi karun syyn keskeytyksilleen – ”Kaikki alkaa palaa”
- Valtteri Bottakselta suora viesti epäilijöille: ”Parhaat vuoteni ovat vielä edessä”
- Mika Häkkinen otti kantaa Max Verstappenin siirtohuhuihin