Aloittiko Ferrari-tähti sanasodan Red Bullin kanssa – Charles Leclerc kommentoi energiajuomatallin tallimääräystä suorapuheisesti
F1-sarjan mestaruustaisto voi parhaimillaan tai tietystä näkökulmasta katsottuna pahimmillaan 23 kilpailua kestävä sotatanner. Tallit joutuvat tiukassa paikassa tekemään ratkaisuja, jotka eivät hyödytä molempia kuljettajiaan, saati näytä hyvältä julkisuudessa.
Yksi tällainen keino on tallimääräykset. Valmistajat valitsevat tietyssä kohtaa ykköskuljettajansa, jolle mestaruutta pedataan. Tämä tarkoittaa sitä, että tallikaverin tehtävä on tehdä mestaruuskandidaatin elämä mahdollisimman helpoksi.
Vastaavanlainen tilanne nähtiin Espanjassa viime viikonloppuna. Red Bull ohjeisti Sergio Pereziä päästämään hallitseva mestari Max Verstappen ohitse ilman vastustelua. Talli teki samalla selväksi koko maailmalle, kuka RB:ssä on kuningas.
MM-sarjassa toisena majaileva Charles Lecerc ei osaa kommentoi oman tallinsa Ferrarin nokkimisjärjestystä. Monacolaisen mukaan Red Bull teki kuitenkin hyvin selväksi oman hierarkiansa.
– Minä olen rehellinen sanoessani, että minulla ei ole aavistustakaan, onko meillä ykköskuskia. Minä en päätä näistä asioista, joten ehkä teidän pitää kysyä asiaa Mattialta (Binotto, Ferrarin tallipomo).
– Red Bull ainakin teki aikeensa selväski, ja vielä näin aikaisessa vaiheessa kautta. Meidän tilanteessamme emme ole edes keskutellut tallimääräyksistä. Mattia ei ole puhunut asiasta, emmekä ole tarvinneet niitä.
Jos katsotaan puhtaasti MM-taulukkoa, niin on Leclerc selvästi tallikaveriaan Carlos Sainzia edellä. Lähestymistapa on erikoinen Ferrarille, sillä italialaistalli on erityisen pahamaineinen tallimääräysten käytöstä välittömästi kauden alusta lähtien.
LUE MYÖS:
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Esapekka Lappi lopettaa ralliuransa – edessä vielä yksi kilpailu
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Mestaruus varmistui! Luka Sammalisto kruunasi upean F4-kautensa
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Tätä ei ihan joka päivä näe! Max Verstappen teki 100 ohitusta 35 minuutissa – katso video
- Sami Pajarin mestaruushaaveille jättimäinen takaisku – päätöskisa peruttiin
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki