Onko alkukauden floppikuljettajan paikka uhattuna? – ”Hänen täytyy saada pääkoppa kuntoon”

Williamsin tallipäällikkö Jost Capito vakuuttelee Nicholas Latifin nauttivan vielä tallin täyttä tukea, vaikka hänen alkukautensa onkin ollut täydellinen katastrofi.
Kolmatta kauttaan Williamsilla pyristelevä Latifi on sortunut lukuisiin ajovirheisiin, eikä hänen vauhtinsa ole riittänyt tallikaveriksi tälle kaudelle talliin hypänneen Alex Albonin kyytiin. Capito toppuuttelee puheita kanadalaisen korvauspuheista, sillä neljä osakilpailua on vasta takana.
– Mielestäni tuo on pään sisäinen asia, eikö olekin? Hän kykenee ajamaan erittäin lujaa ja samoihin kierrosaikoihin kuin Alex (Albon), jos kaikki on siltä osin kohdillaan, sanoo Capito PlanetF1:n mukaan.
– Autot ovat hieman vaikeampia ajaa kuin viime vuonna ja hänen täytyy päästä sen yli. Hänellä on tähän koko tallin tuki takanaan.
– Tuollaiset virheet eivät tietenkään auta, sillä sinun täytyy aina uudestaan taistella itseluottamuksen rakentamiseksi. Olemme kuitenkin varmoja, että hän pääsee tästä yli, jatkaa Williams-pomo.
Latifin syoksykierre alkoi oikeastaan jo viime kauden Abu Dhabin GP:stä, kun kanadalainen rysäytti autonsa kaiteisiin ja käynnisti tapahtumaketjun yhdestä F1-sarjan lähihistorian kyseenalaisimmasta ratkaisuista. Williams-kuljettaja sai tilanteesta runsaasti rapaa niskaansa sosiaalisen median puolella, eikä hurjimmissa tapauksissa henkilökohtaisilta uhkauksiltakaan vältytty.
– Mielestäni häneen on vaikuttanut eniten kaikki kommentit ja uhkaukset viime kaudella, josta olemme auttaneet häntä pääsemään ylitse, kertoo Capito.
– Tilanteet joita hänellä on ollut sen jälkeen ei ole buustannut itseluottamusta, mutta me tsemppaamme häntä ja uskomme hänen saavan hommman rullaamaan paremmin.
– Hänen on vain opittava se ja mielestäni hän menee jo oikeaan suuntaan, totesi saksalainen.
Nicholas Latifi on Mick Schumacherin kanssa ainoat vakiokuljettajat, jotka eivät ole saavuttaneet vielä tällä kaudella MM-pisteitä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- McLaren-pomo perusteli tallimääräystä: ”Olen varma, että Oscar on sinut sen kanssa”
- Italian GP:stä Max Verstappenin ylivoimaa – Oscar Piastri osoitti urheilullisuutensa
- Rangaistukset sekoittivat pakkaa – tässä Italian GP:n lähtöjärjestys
- Tuukka Taposella tekemätön paikka F3-luokan päätöskilpailussa
- Max Verstappen taikoi kanin hatusta – hallitsevalta mestarilta uskomaton veto
- Monzaan luvassa hurja paalutaisto – päätösharjoituksessa minimaaliset erot
- Mystinen romahdus – Tuukka Taponen putosi kauas pisteiltä F3-sprintissä
- F1-sarjasta jysähti iso kuljettajauutinen
- Erot kutistuivat Italian GP:n harjoituksissa – Kimi Antonelli tunaroi jälleen
- Tuukka Taposelle viime hetken pettymys
- Sergio Perezin jättipalkasta iso paljastus
- Tuukka Taposelle viime hetken pettymys
- F1-sarjasta jysähti iso kuljettajauutinen
- Mystinen romahdus – Tuukka Taponen putosi kauas pisteiltä F3-sprintissä
- Williams ryhtyi toimiin – vaatii FIA:lta selvennystä Sainzin rangaistuksesta
- Rallin MM-sarjassa mieletön mestaruustaisto – tässä pistetilanne
- Video: Lewis Hamiltonin rangaistukseen johtaneesta tilanteesta selvennys
- Erot kutistuivat Italian GP:n harjoituksissa – Kimi Antonelli tunaroi jälleen
- McLaren-pomo perusteli tallimääräystä: ”Olen varma, että Oscar on sinut sen kanssa”
- Mestaruustaisto taputeltu? Näin Lando Norris kommentoi jättipettymystään