Viaplay: Ossi Oikarinen avaa uusien F1-kilpureiden erikoista sivuvaikutusta – paljastaa myös syyn Valtteri Bottaksen heikolle testille

Viaplayn F1-tiimin asiantuntija Ossi Oikarinen avasi katsojille uusien F1-kilpureiden testeissä nähdyssä sivuvaikutuksesta. Autot nähtiin ”pomppivan” ylös alaisin erityisesti suorilla. Ferrari-kuljettaja Charles Leclerc myönsi saaneensa pahoinvointia ilmiöstä.
Oikarinen kertoo, että ilmiö ei ole kuitenkaan täysin uusi sarjalle. Edellisen kerran pomppimisesta oli haittaa 80-luvulla.
– Kyse on vanhasta ilmiöstä. Silloin ajettiin myös samanlaisella maaefektiautolla. Auton pohjalevy menee lähemmäs maata, ja mitä lähempänä se on, niin sitä enemmän downforcea se tuottaa, Oikarinen aloitti.
– Se toimii näin, kunnes pohjalevyn toiminta sekä diffuusori sakkaa, jolloin auto on jousituksen varassa ja pomppaa takaisin ylöspäin. Tämä tapahtuu nopeasti, mikä hidastaa autoa.
Oikarisen mukaan kyseinen ilmiö aiheutti rutkasti päänvaivaa Alfa Romeolla, ja oli suuri syy siihen, miksi Valtteri Bottakselle kertyi niin vähän kierroksia.
– Alfan testi oli täysi katastrofi. Suuri ongelma oli auton pohjan kiinnittäminen runkoon. Juuri tästä pomppisesta johtuva dynaaminen efekti repii autoa niin paljon, että pohjan kiinnikkeet yksinkertaisesti irtosivat.
– Korjaustöitä oli todella vaikea tehdä radalla.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valtteri Bottaksen nimi nostettiin jälleen esiin – F1-floppitalli vaihtamassa kuskia toistamiseen
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Lando Norrisin painekattila kesti – Sauber-kuskille uran ensimmäiset MM-pisteet
- F1-kisassa dramaattinen startti – Max Verstappen kolattiin ulos kisasta
- F1-sarjan klassikkokisalle pitkä jatkosopimus
- Tuukka Taposella ankea viikonloppu Itävallassa
- Lando Norrisilta häikäisevää ylivoimaa Itävallassa – Max Verstappenin aika-ajot pieleen
- Kalle Rovanperä ajoi ulos ja keskeytti
- McLaren ennakkosuosikkina aika-ajoihin
- Mercedes-pomolta jättipaljastus: Talli neuvottelee Max Verstappenin kanssa
- Näin näet Kreikan Akropolis-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Sebastian Vettel neuvottelee paluusta F1-ympyröihin – tästä on kyse
- Tuukka Taponen jälleen tositoimissa – tässä Itävallan GP -viikonlopun lähetysajat
- Rangaistus – Kimi Antonellilta kallis sukellus
- Keskeytys – Tuukka Taponen kolattiin tylysti ulos
- Mercedes-pomolta jättipaljastus: Talli neuvottelee Max Verstappenin kanssa
- Autosport: Valtteri Bottas noussut Cadillacin ykkösvaihtoehdoksi
- Lando Norris palasi ja tykitti pohja-ajan – McLarenit karkumatkalla
- F1-debytantti säväytti harjoituksissa – George Russell nopein
- Tuukka Taposelle jättipettymys Itävallassa