Viaplay: Ossi Oikarinen avaa uusien F1-kilpureiden erikoista sivuvaikutusta – paljastaa myös syyn Valtteri Bottaksen heikolle testille
Kuva: Getty Images
Viaplayn F1-tiimin asiantuntija Ossi Oikarinen avasi katsojille uusien F1-kilpureiden testeissä nähdyssä sivuvaikutuksesta. Autot nähtiin ”pomppivan” ylös alaisin erityisesti suorilla. Ferrari-kuljettaja Charles Leclerc myönsi saaneensa pahoinvointia ilmiöstä.
Oikarinen kertoo, että ilmiö ei ole kuitenkaan täysin uusi sarjalle. Edellisen kerran pomppimisesta oli haittaa 80-luvulla.
– Kyse on vanhasta ilmiöstä. Silloin ajettiin myös samanlaisella maaefektiautolla. Auton pohjalevy menee lähemmäs maata, ja mitä lähempänä se on, niin sitä enemmän downforcea se tuottaa, Oikarinen aloitti.
– Se toimii näin, kunnes pohjalevyn toiminta sekä diffuusori sakkaa, jolloin auto on jousituksen varassa ja pomppaa takaisin ylöspäin. Tämä tapahtuu nopeasti, mikä hidastaa autoa.
Oikarisen mukaan kyseinen ilmiö aiheutti rutkasti päänvaivaa Alfa Romeolla, ja oli suuri syy siihen, miksi Valtteri Bottakselle kertyi niin vähän kierroksia.
– Alfan testi oli täysi katastrofi. Suuri ongelma oli auton pohjan kiinnittäminen runkoon. Juuri tästä pomppisesta johtuva dynaaminen efekti repii autoa niin paljon, että pohjan kiinnikkeet yksinkertaisesti irtosivat.
– Korjaustöitä oli todella vaikea tehdä radalla.
LUE MYÖS:
- Rallifaneille ilouutisia – legendaarinen kilpailu tekemässä paluuta MM-kalenteriin
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Red Bullille lisää huonoja uutisia Espanjan GP:n alla
- Bernie Ecclestone pidätettiin lentokentällä
- Kolmen kuukauden odotus päättyi – Monacon GP:n palkintokorokesijat jälleen uusiksi
- Azerbaidzhanin GP 2026: Aikataulu, ohjelma, tv ja tulokset
- Huhumylly kiihtyy – Robin Räikkönen, 11, hyppäsi F1-auton kyytiin
- Nyt jysähti – suomalainen Ella, 17, ajamaan F1-tallin autoa!
- Kalle Rovanperä julkaisi mystisen videon – unelmaprojekti alkamassa!
- Kimi Antonelli Ferrarin väreihin? Vastaus ei jättänyt paljoa arvailtavaa
- MM-rallissa iso käänne – Toyota ja Hyundai nostivat kädet pystyyn
- Huhumylly kiihtyy – Robin Räikkönen, 11, hyppäsi F1-auton kyytiin
- Kolmen kuukauden odotus päättyi – Monacon GP:n palkintokorokesijat jälleen uusiksi
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Takamoto Katsutan kartanlukija sivuun – loukkaantui rajussa ulosajossa
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Chilen ralli 2026: Televisiointi, erikoiskokeet, osallistujat ja MM-sarjan pistetilanne
- Uusi rallitiimi tekee tuloaan MM-sarjaan – nyt debyytistä saatiin uutta tietoa