Takavuosilta tuttu mies tekee paluun F1-organisaatioon – sai aikanaan aluksi elinikäisen toimintakiellon
Kuva: Getty Images
Takavuosilta tuttu tallipäällikkö -ja manageri Flavio Briatore tekee paluun F1-sarjaan.
Italialaisen tittelinä on jatkossa toimia kuninkuusluokan lähettiläänä ja hoitaa sarjan promootio -sekä yhteistyökuvioita.
71-vuotias Briatore on jo tovin aikaa vaikuttanut taustalla sarjan nykyisen johdon kanssa, mutta nyt hänen tehtävänsä on viimein virallistettu.
Entinen Benettonin ja Renault-tallien päällikkö muistetaan etenkin surullisen kuuluisasta kolariskandaalista. Vanha kettu oli mukana manipuloimassa vuoden 2008 Singaporen GP:n lopputuloksia toiminnallaan yhdessä Renaultin silloisen teknisen johtajan Pat Symondsin kanssa.
Renaultin toista autoa tuolloin ohjastanut Nelson Piquet Jr. ajatettiin tarkoituksellisesti seinään ja turva-auto tuli radalle. Tapahtuneen ansiosta kilpailussa aikaisen varikkopysähdyksen tehnyt tallin ykköshevonen Fernando Alonso nousi kärkeen ja ajoi aina voittoon asti.
Piquet Jr. sai kuitenkin tallista potkut kesken seuraavan kauden ja paljasti koko maailmalle edelliskauden tapahtumat. Tapauksen tutkintojen myötä Briatorelle langetettiin aluksi elinikäinen toimintakielto, joka kumottiin kuitenkin jo 2010. Symondsin panna puolestaan kesti vain viisi vuotta.
Ironisen tilanteesta tekee se, että kaiken tämän jälkeen kyseisestä kaksikosta molemmat työskentelevät F1-sarjalle. Symonds toimii lajin teknisen puolen päällikkönä.
LUE MYÖS:
- Sami Pajarilla uskomaton päivä Viron MM-rallissa – ”Olemme nauttineet paljon”
- Punaiset liput häiritsivät Belgian harjoituksia – Kimi Antonelli otti paikkansa
- Isack Hadjarille jättirangaistus – takarivi kutsuu
- Vihdoin onnistuminen! Tuukka Taponen täräytti eturiviin F3-luokan aika-ajoissa
- Viron MM-ralli: Sami Pajari mielettömässä lyönnissä – ”Suosittelen tätä kaikille”
- F1-autoille povatut vaikeudet kävivät toteen Belgian harjoituksissa – ”Kuin hidastetusta elokuvasta”
- Kaksi Max Verstappenin ulosajoa riitti – Red Bull palaa vanhaan ratkaisuun Belgiassa
- Suomen MM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, liput, osallistujat ja televisiointi
- McLarenille jälleen takaisku – Lando Norrisille rangaistus
- Max Verstappenin manageri kommentoi villejä huhuja – ”Paljon on kirjoiteltu”
- Täyskäännös: F1-kisa perutaan sittenkin – myös loppukauden kisoja vaarassa
- Suomen Drift Masters 2026: Tulokset
- Drift Masters: Krisse Aalto teki historiaa Ahvenistolla – seitsemän suomalaista Top 32:een
- Kaksi Max Verstappenin ulosajoa riitti – Red Bull palaa vanhaan ratkaisuun Belgiassa
- Belgian GP:stä povataan energiakatastrofia – ”Vähemmän tehoa kuin F2-autoissa”
- Toto Wolffilta tyly viesti George Russellille
- Ott Tänakilta mielenkiintoinen kommentti mahdollisesta MM-paluustaan
- Entinen F1-pomo: Max Verstappen menetti tilaisuutensa – ”Hän katuu sitä varmasti”
- Ahveniston ensimmäinen Drift Masters oli jättimenestys – yli 12 700 katsojaa
- F1-autoille povatut vaikeudet kävivät toteen Belgian harjoituksissa – ”Kuin hidastetusta elokuvasta”