Helmut Marko myöntää olleensa väärässä – pyytelee meuhkaamistaan anteeksi
Kuva: Getty Images
Red Bullin neuvonantaja Helmut Marko pyytelee anteeksi aiempia puheitaan, kun hän väitti, ettei Max Verstappen jarruttanut Lewis Hamiltonin osuessa hollantilaisen perään viime sunnuntain osakilpailussa.
Verstappenia oli ohjeistettu päästämään Hamilton edelleen aiempiin tapahtumiin liittyen. Hollantilainen yritti suorittaa tämän ennen DRS:n, eli avattavan takasiiven mittauspistettä, jotta saisi käyttää tätä Hamiltonia vastaan seuraavalla suoralla hyökätäkseen uudestaan.
Hamilton ei tiennyt tästä ja hämmentyi tilanteesta täysin. Tilanne päättyi siihen, että mittauspisteen lähetyessä Verstappen meni kovemmin jarrulle, jolloin brittikuljettaja kolautti etusiipensä Red Bull -auton perään.
Verstappenille annettiin myöhemmin kilpailun jälkeen tilanteesta 10 sekunnin aikasakko, ja jo ennen tätä Marko meuhkasi toimittajille tuomaripäätösten olevan yksipuolisia. Itävaltalainen oli myös saanut tallinsa insinööreiltä tietoa, että pystyisivät todistamaan, ettei Verstappen jarruttanut, mutta asia olikin toisin.
– Televisiohaastattelun aikana menin niillä tiedoilla, jotka olin juuri hieman aiemmin saanut insinööreiltä, sanoi Marko F1-insiderin mukaan.
– Ne eivät lopulta olleetkaan oikeita, joten pyydän anteeksi.
Hamilton lopulta voitti Saudi-Arabian GP:n, Verstappenin jäädessä toiseksi. Kaksikko lähtee tulevana viikonloppuna ajettavaan Abu Dhabin päätöskilpailuun tasapisteistä.
Molempien jäädessä pisteittä, olisi Verstappen mestari, mutta Marko sanoo, ettei hollantilainen tule sortumaan likaisiin temppuihin.
– Toivottavasti Saudi-Arabian surullinen luku on nyt saatu päätökseen, jatkoi Red Bull -pomo.
– Joka tapauksessa katsomme nyt eteenpäin. Haluamme voittaa Abu Dhabissa, jotta voitamme mestaruuden. Teemme kaikkemme sen eteen, mutta emme tee mitään epäreiluja temppuja.
Marko sanoi myös, että Hamiltonin vauhdissa pysyminen viime viikonloppuna oli rohkaisevaa, sillä Abu Dhabin pitäisi sopia Red Bullin autolle vieläkin paremmmin.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Max Verstappen potki toimittajan ulos lehdistötilaisuudesta: ”En puhu, ennen kuin hän lähtee”
- FIA reagoi kuljettajien palautteeseen – F1-sääntöihin muutos välittömästi
- Mercedes jälleen muiden silmätikkuna – FIA tutkii etusiiven laillisuutta
- Fernando Alonso myöhästyy Aston Martinin kisaviikonlopun aloituksesta – varakuski hyppää autoon
- F1-tallipäällikön äkkilähdöstä lisätietoa – riidat entisen Ferrari-pomon kanssa nopeuttivat eroa
- Uusien F1-autojen turvallisuus puhuttaa edelleen
- Kroatian MM-ralli 2026: Ohjelma, erikoiskokeet, televisiointi ja osallistujat
- Max Verstappen ylivoimaan – Jesse Krohn kuudentena
- Toyota-pomo avautui: tästä syystä Kalle Rovanperä jättää koko kauden väliin
- Kalle Rovanperä jättää koko kauden väliin – tiimi reagoi välittömästi
- Toyota-pomo avautui: tästä syystä Kalle Rovanperä jättää koko kauden väliin
- Kalle Rovanperä jättää koko kauden väliin – tiimi reagoi välittömästi
- Kalle Rovanperältä shokki-ilmoitus: ”Siirryn sivuun kisoista ja Super Formulasta”
- Kroatian MM-ralli 2026: Ohjelma, erikoiskokeet, televisiointi ja osallistujat
- McLaren uskoo tehneensä läpimurron Kiinan GP:n katastrofin jälkeen
- Poikkeuksellinen tilanne: F1-kuljettaja ei käyttänyt tiimiradiota ollenkaan kisan aikana
- Max Verstappen ylivoimaan – Jesse Krohn kuudentena
- IL: Suomalainen rallin suurlupaus katosi kisoista – syynä kysta
- Aston Martinilta isoja uutisia: Adrian Newey sivuun – Audin pomo hyppää tilalle
- Uusien F1-autojen turvallisuus puhuttaa edelleen