Rääväsuinen F1-mestari pitää Max Verstappenia F1-sarjan parhaana- tämä nostaa hollantilaisen Lewis Hamiltonin yläpuolelle
Vuoden 1997 F1-mestari Jaqcues Villeneuve nostaa hollantilaiskuski Max Verstappenin koko kuninkuusluokan parhaaksi kuljettajaksi. Kanadalaisen mielestä 23-vuotias ei ole sortunut samanlaisiin virheisiin, kuin seitsenkertainen maailmanmestari Lewis Hamilton.
Brittikuljettaja kuitenkin johtaa MM-taistoa kahden pisteen turvin. Verstappen on kuitenkin johtanut selvästi eniten kierroksia kilpailuissa tällä kaudella.
– Minusta Verstappen on parempi, Villeneuve linjasi PlanetF1-sivuston mukaan.
– Hän ei ole tehnyt todellisia virheitä. Hän on keskittynyt hyökkäämään koko kauden. Hamilton on puolestaan osoittanut heikkoutta. Sama pätee Mercedekseen tällä kaudella.
Villeneuven mukaan Hamiltonilla on ollut helppoa sen jälkeen, kun Nico Rosberg jätti F1-sarjan yllättäen mestaruuskautensa jälkeen vuonna 2016. Kanadalaisen mielestä Hamilton ei ole edes ajanut täydellä tarmollaan viime vuosina
– Hänen elämänsä on ollut helppoa Rosbergin jälkeen. Minusta hän on ollut unessa viime vuosina, mutta tämän kauden aloitus todella herätti hänet. Hän on silti loistava kuljettaja.
Mestaruudesta kilpaileva kaksikko on molemmat saaneet rangaistuksia keskinäisistä osumista. Villenevuen mielestä molemmat tuomaripäätökset ovat olleet tarpeettomia.
LUE MYÖS:
- Ferrarin vakuuttavat otteet jatkuivat – hallitseva mestari isoissa ongelmissa
- Lando Norris ja Charles Leclerc rikkoivat sääntöjä – talleille sanktiot
- Monacon F1-harjoituksissa rysähti – Ferrari aloitti vahvasti
- Mika Salolta radikaali väite Viaplaylla: F1-tähti saamassa potkut – Niki Juusela ällistyi: ”Onko toi totta?”
- Erikoinen välikohtaus Monacossa – Oscar Piastria ei päästetty F1-varikolle
- Tuukka Taponen petasi hyvät asetelmat F3-luokan aika-ajoissa
- F1-sarja pauhasi kasinokaupunkiin jäädäkseen – pitkä jatkosopimus
- Valtteri Bottakselle avautumassa yllätyssauma? ”Yksi parhaista tilaisuuksista”
- F1-maailmanmestarilta synkkä arvio ennen Monacon GP:tä: ”Emme ehkä pysty kilpailemaan”
- Valtteri Bottas kommentoi potkuhuhuja: ”Sääli, että keksitään hevonpaskaa”
- Kimi Räikkönen nimesi F1:n parhaan kuljettajan – vastaus tuli välittömästi
- Jari-Matti Latvala nosti esiin Oliver Solbergin ongelman: ”Sitä on vaikea hyväksyä”
- Mika Salolta radikaali väite Viaplaylla: F1-tähti saamassa potkut – Niki Juusela ällistyi: ”Onko toi totta?”
- Järkyttävä rallionnettomuus: Kartanlukija menehtyi, kuljettaja taistelee hengestään
- Japanin MM-ralli 2026: Tulokset
- Valtteri Bottakselle avautumassa yllätyssauma? ”Yksi parhaista tilaisuuksista”
- F1-maailmanmestarilta synkkä arvio ennen Monacon GP:tä: ”Emme ehkä pysty kilpailemaan”
- Monacon F1-harjoituksissa rysähti – Ferrari aloitti vahvasti
- Jyväskylän SM-ralliin huippunimiä – mukana myös koomikko Ismo Leikola
- Monacon F1-kisaan yksi suosikki ylitse muiden – eikä se ole Mercedes