Virallista: Haasin rämäpäinen kuljettajakaksikko jatkaa tallissa myös ensi kaudella
Tällä kaudella pahasti F1-sarjan pohjalle jumahtanut Haas julkistit torstaina, että talli aikoo pitää tämän kauden kuljettajakaksikkonsa myös ensi kaudella.
Mick Schumacher sekä Nikita Mazepin ovat olleet erityisen suuren syynin alla läpi kauden. Mazepin jopa huolestutti alkukaudella huonoudellaan ja Scumacherin varomattomuus auton kanssa ilmeni läpi kauden ensimmäisen puoliskon.
Jos jatkuva kolarointi seinien kanssa ei riittänyt, niin päätti kaksikko ruveta kilpailemaan tosissaan toistensa kanssa. Useat osumat sekä läheltä piti -tilanteet ovat tulehduttaneet kaksikon välit lähes kokonaan. Saksalaiskuski uskoo, että kaksikon dynamiikkaa ei enää saa korjattua.
Heikko kausi oli kuitenkin tiedossa Haasilla. Vähäisen varallisuuden takia talli on päättänyt keskittyä kokonaan kauden 2022 sääntömuutoksiin. Tulokaskuskit ovat siis joutuneet ajamaan samaa autoa ilman kehityksiä koko vuoden.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mercedes-pomo Toto Wolffilta täysi romahdus lehdistötilaisuudessa – ”Kohta nimeni löytyy Epstein-asiakirjoista”
- Ferrari esitteli mielettömän innovaation talvitesteissä – takasiipi ylösalaisin
- Mercedes-moottorin laillisuus edelleen kyseenalainen – säännöt saattaa muuttua kesken kauden
- Valtteri Bottaksen aloitus uuteen testiviikkoon kertoo karua faktaa – tekniset murheet kiusasivat talleja
- Ferrari säväytti F1-testeissä – tallin uusi päivitys toi kovan kärkiajan
- Cadillacin tallipäällikkö hehkuttaa Valtteri Bottasta ja Sergio Pereziä: “Tätä haluamme kuljettajiltamme”
- Red Bullilta taas massiivinen uutinen: Tallin pääsuunnittelija jättää tehtävänsä välittömästi
- Perinteikkäälle F1-näyttämölle jatkopahvi – sopimuksessa ikävä varjopuoli
- Uudet F1-autot aiheuttivat uuden turvallisuushuolen – starttiproseduuriin muutos?
- Riihimäki SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Ruotsin MM-ralli: Elfyn Evans tyylitteli voittoon – suomalaisille kolmoisvoitto WRC2-luokassa
- Riihimäki SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Uudet F1-autot aiheuttivat uuden turvallisuushuolen – starttiproseduuriin muutos?
- Talvitestien toinen päivä ongelmien sävyttämä – Valtteri Bottas kampesi tuloslistan paremmalle puolelle
- Teemu Suninen yllättyi vauhdista Ruotsissa – Solberg kärjessä avauspäivänä
- Red Bullilta taas massiivinen uutinen: Tallin pääsuunnittelija jättää tehtävänsä välittömästi
- Ruotsin MM-ralli: Solberg putosi kärjestä viidenneksi, Pajari kolmantena
- Max Verstappen raivoissaan – murska-arvio uusista autoista
- Cadillacin tallipäällikkö hehkuttaa Valtteri Bottasta ja Sergio Pereziä: “Tätä haluamme kuljettajiltamme”
- Lando Norris kuittailee ärsyyntyneelle Verstappenille – ”Hän voi lopettaa uransa, jos haluaa”