Lewis Hamilton kommentoi Bakun kardinaalimokaansa kilpailun jälkeen – ”Tämä oli todella nöyryyttävä kokemus”
Kuva: Getty Images
Lewis Hamilton jäi ilman pisteitä Azerbaidzhanin GP:ssä uusintalähdön virheensä jälkeen. Brittikuljettaja johti ensimmäiseen mutkaan mentäessä, mutta sössi jarrutuksensa kokonaan.
Hamilton ajautui lopulta pitkäksi ja putosi koko joukon viimeiseksi. Hamiltonin mukaan hän oli aktivoinut Mercedeksen ”taikajarru”-systeemin. Tämä lämmittää jarruja todella nopeasti, mutta ei sovellu ajamiseen.
Brittikuljettaja oli luonnollisesti todella pettynyt kilpailun jälkeen. Hallitseva maailmanmestari otti kaikki syyt niskoilleen.
– Tämä oli todella nöyryyttävä kokemus. Teimme todella paljon töitä tänä viikonloppuna ja olimme lopulta kärkikymmenikön ulkopuolella, Hamilton aloitti Sky Sportsin haastattelussa.
– Kaikki sujui niin hyvin. Laitoin kaiken likoon tänään. Uusintalähdössä ”Checon” lähestyessä minua painoin nappia, mikä periaatteessa poistivat jarrut käytöstä, joten ajoin vain suoraan.
– En edes tiennyt osuneeni siihen. Tämä on hankala hyväksyä, mutta olen erityisen pahoillani tallini työntekijöiden puolesta. Olen varma, että palaamme tästä vahvempana kuin koskaan.
Hamilton olisi voinut siirtyä takaisin MM-sarjan johtoon, sillä Max Verstappen keskeytti aivan kilpailun loppuhetkillä. Nyt Mercedes jäi kuitenkin ensimmäistä kertaa kokonaan pisteittä sitten vuoden 2018.
LUE MYÖS:
- EK11: Sami Pajari löi muille luun kurkkuun!
- EK10: Oliver Solberg sortui jälleen ulosajoon – Sebastien Ogier: ”Ei yllätä”
- Valtteri Bottaksesta levisi villi huhu – nyt tallipomo latasi suorat sanat
- Sami Pajari löysi vauhdin – Oliver Solbergilla yllättävä kohtaaminen erikoiskokeella
- Japanin MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, televisiointi ja tilanne
- MM-rallitähtien pitkä odotus päättymässä? – ”Se olisi hieno paikka kilpailla”
- Mika Salon tapauksesta uutta tietoa: poliisi ei epäile puukotusta
- Kimi Räikkönen rikkoi hiljaisuuden Kimi Antonellista – varoittaa yhdestä asiasta
- Esapekka Lappi joutui Ylellä kiperän kysymyksen eteen: ”Siihen en kyllä lähde”
- Toyotan nuori virolaislupaus hämmästyttää ralliväkeä – ”Samanlaista lahjakkuutta kuin Kalle Rovanperällä”
- Japanin MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, televisiointi ja tilanne
- Kimi Räikkönen rikkoi hiljaisuuden Kimi Antonellista – varoittaa yhdestä asiasta
- Valtteri Bottaksesta levisi villi huhu – nyt tallipomo latasi suorat sanat
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle: ”Alkaa pikkuhiljaa tuntua siltä…”
- Potku-uhka – Valtteri Bottaksesta levisi ikäviä huhuja
- Robin Räikkösen ylivoimaa – täydellinen suoritus!
- Jyväskylän SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, televisiointi ja liput
- 18-vuotias suomalainen näyttävään voittoon Italian F4:ssä – F1-unelma elää vahvana
- EK10: Oliver Solberg sortui jälleen ulosajoon – Sebastien Ogier: ”Ei yllätä”
- Poliisi selvittää Mika Salon epäiltyä puukotusta – tapauksessa uusi käänne