Tallipäällikkö ärähti – ”Väritys on suunniteltu jo kauan aikaa sitten”
Kuva: Getty Images
Värikkäästä persoonastaan tunnetun Haasin tallipäällikkö Güenther Steinerin mukaan heidän tulevan kauden väritys on suunniteltu jo kauan aikaa sitten.
Haas julkisti uuden autonsa torstaina ja suuri osa ihmetteli amerikkalaistallin auton pukemista Venäjän lipun väreihin. Monet olettivatkin heidän yrittävän kiertää maailman anti-dopingtoimisto WADA:n asettamaa kahden vuoden kieltoa, jossa venäläisurheilijat eivät saa millään tavalla esittää Venäjän lippua tai siihen kuuluvia symboleja urheiluasuissaan.
Haas sai täksi kaudeksi venäläisen pääsponsori Uralkalin Nikita Mazepinin liittyessä amerikkalaistallin kisakuljettajaksi. WADA:n asettama kielto koskee tässä tapauksessa ilmeisesti Mazepinin kypärää ja ajoasua, jossa ei Venäjän lippua tai esimerkiksi kaksipäistä kotkaa saa esittää. Tallipäällikkö Steiner kuitenkin ampui alas auton väritykseen liittyviä puheita.
– Me emme kiertele yhtään mitään, jyrähti Steiner.
– Meillä oli tämä väritys valmiina jo viime vuonna, ennen WADA:n asettamia määräyksiä.
Steiner sanoi myös sen olevan erittäin selvää, etteivät he voi käyttää Venäjän lippua sellaisenaan, mutta mitkään säännöt ei estä käyttämässä lipun värejä auton värityksessä.
– Loppupeleissä kyse on urheilijasta, joka ei saa edustaa Venäjän lipun alla, eikä talli. Me olemme amerikkalainen tiimi, sanoi Steiner.
Hän kertoi myös, että asiasta on keskusteltu kansainvälisen autourheiluliitto FIA:n kanssa, joka kuuluu myös WADA:n piiriin.
– Olemme aina yhteydessä heihin tällaisissa asioissa. Se on WADA:n, eikä FIA:n asettama säädös ja he ovat hyväksyneet sen, kertoi Steiner.
Haas kurvailee uuden värityksen kanssa radalle ensi viikolla, kun Bahrainissa ajetaan F1-sarjan talvitestit 12.-14. maaliskuuta.
Lähde: Racefans
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Käsittämätön sekoilu MM-rallissa – sopimus purettiin heti
- Ex-tallikaveri korvaa Valtteri Bottaksen Cadillacin ratissa
- Klassikkotapahtuma loppuunmyytiin ensimmäistä kertaa – syynä Max Verstappen
- Suomalainen teinisensaatio yllätti kaikki EM-debyytissä: ”Muut ajoivat jo silloin, kun olin vaipoissa”
- Voittoa juhlinut Janni Hussi teki rankan paljastuksen Rallit.fi:lle
- 11-vuotias Robin Räikkönen hämmästytti jälleen: murskavoitto!
- Japanin MM-ralli 2026: Erikoiskokeet, televisiointi ja osallistujat
- Dramaattinen päätöspäivä Portugalissa: Hyundaille kauden avausvoitto
- Ensimmäinen täysosuma! Teemu Suninen ja Janni Hussi juhlivat Portugalissa
- Portugalin MM-ralli 2026: Tulokset, pisteet ja uutiset
- Jari-Matti Latvala ei kierrellyt – kova väite Janni Hussista
- Portugalin MM-ralli 2026: Tulokset, pisteet ja uutiset
- EK8: Draamaa Portugalin MM-rallissa – kaksi kärkikuskia ajoi ulos samassa paikassa
- Shokkiuutinen varikolta: Red Bullilla valmis nimi Max Verstappenin tilalle
- Voittoa juhlinut Janni Hussi teki rankan paljastuksen Rallit.fi:lle
- 11-vuotias Robin Räikkönen hämmästytti jälleen: murskavoitto!
- Tekeekö Kalle Rovanperä paluun? Jari-Matti Latvala ei jättänyt mitään epäselväksi podcastissa
- Portugalin MM-rallissa käsittämätön vaaratilanne – Elfyn Evans raivostui täysin
- F1 tekee suuren sääntömuutoksen moottoreihin jo ensi kaudelle
- Suomalaisvalmentaja paljasti Ylelle, mitä Kalle Rovanperän pitäisi nyt tehdä