Ross Brawn kaipailee uudenlaista kisajärjestelmää: ”Se olisi kaikkien hyväksi!”

Formula 1:n moottoriurheilunjohtaja, sekä entinen tallipäällikkö, Ross Brawn ilmoitti torstaina GPBlog.com-sivustolle kaipaavansa formulasirkukseen lisää arvaamattomuutta.
– Haluaisin meidän käyttävän joinain viikonloppuina erilaista kisajärjestelmää, jonka pohjalta voisimme päättää minkälaisia ratkaisuja meidän kannattaa jatkossa tehdä, jotta koko kausi ei kuitenkaan jäisi uuden järjestelmän varaan.
66-vuotias englantilainen hehkuttaa esimerkiksi viime kauden Turkin värikästä osakilpailua.
– Se on erinomainen esimerkki. Saimme jonkin verran negatiivista palautetta renkaiden pitotasoista ja olosuhteista, mutta siitä huolimatta, se oli yksi kauden mahtavimpia kisoja. Kaikki saivat siitä jotain irti ja oli todella mielenkiintoista nähdä kokeneempien kuskien astuvan valokeilaan.
Ennen kaikkea Brawn uskoo värikkäämmän kisajärjestelemän houkuttelevan lajin pariin uusia faneja.
– Tämä olisi järkevä tapa edetä, miellyttää fanejamme ja ehkä ansaita vähän uusia faneja. Emme kuitenkaan halua vieraannutta nykyisiä fanejamme. Olemme erittäin uskollisia faneillemme. Mutta jos voisimme löytää keinoja houkuttaa uusia faneja, se olisi kaikkien hyväksi, hän toteaa.
Mies ei mene yksityiskohtaisesti mainitsemiinsa uusiin kisajärjestelmiin. Järjestelmien uudistamisesta kisojen värittämiseksi on ollut puhetta vuosia, esimerkiksi F2-tyylisestä käänteisestä lähtöjärjestyksestä aina Bernie Ecclestonen ideaan suihkuttaa kuivan kelin kisoissa vettä radalle.
– Mestaruuden tulee aina ratketa meriiteillä. Yksi asia, mitä kukaan ei halua, on mestaruustaistelu, joka ratkeaa sen takia, että olet tehnyt jotain, joka saa aikaan kummallisia tuloksia.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kommentti: Flavio osaa myydä, mutta tätä tarinaa ei osteta
- Vahvistus: Jack Doohanille potkut – mutta vain hetkeksi?
- F1-tallissa shokkilähtö: Formuloihin porttikiellon saanut kohupersoona nousee tallipäälliköksi
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- Lewis Hamilton turhautui Ferrarin toimintaan Miamin GP:ssä – ”Pitäkää teetauko, kun mietitte sitä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Miamin GP:n alla hätkähdyttävä näky – Paras kuskiparaati ikinä?
- Lewis Hamiltonilta huolestuttava paljastus Ferrarista – ”Williams on meitä nopeampi”
- McLaren-pomo syyttää Red Bullia valehtelusta – ”Eivät he mitään ihmeitä tee”
- Lähde: F1-tulokas on saanut potkut – tuttu korvaaja nähdään radalla jo ensi viikolla
- F1-kuskin potkut lipsahti ulos suorassa tv-lähetyksessä? – Näin vastaa tallipäällikkö
- Miamin sprinttikilpailun tulokset uusiksi – kolme kuskia pisteiltä ulos
- Ferrarilla kuohuu: Lewis Hamilton sanaharkassa tallipäällikön kanssa Miamin GP:n jälkeen – ”Älä ole noin herkkä”
- McLarenin ylivoimaa Miamissa – Max Verstappenin törkytemppu pilasi voittotaistelun
- Red Bullin toisen auton kirous jatkuu – tiimiltä nolo kämmi
- Max Verstappenilta jälleen mestarillista venymistä – Ferrarin vauhti kateissa
- Lewis Hamiltonilta huolestuttava paljastus Ferrarista – ”Williams on meitä nopeampi”
- McLaren-pomo syyttää Red Bullia valehtelusta – ”Eivät he mitään ihmeitä tee”
- Miamin GP:n sprintissä mieletöntä draamaa – Max Verstappen putosi viimeiseksi