Milloin Ferrari voittaa taas F1:ssä? Ex-pomo kommentoi tiukkaa kysymystä – ”Näin syvässä kriisissä on tehtävä valintoja”
Kuva: Getty Images
Ferrarin entinen johtaja Luca di Montezemolo ei usko F1-tallinsa voittavan kisoja enää tällä kaudella. Italialaisen mukaan paluu voittokantaan on saatava aikaiseksi kuitenkin mahdollisimman pian.
Italialaisten F1-ylpeyden rämpiminen voitotta on tehnyt hallaa brändin maineelle. Ferrarin fanit ovat yhdistäneet merkin aina voittamiseen ja väkevään vauhtiin.
Aiemmin maranellolaisyhtiötä johtanut Montezemolo tiedostaa Mattia Binotton ja kumppanien haasteen. Vaikka mies suhtautuukin ex-tallinsa mahdollisuuksiin varovaisen realistisesti, tietää hän laakereillaan lepäämisen olevan mahdoton vaihtoehto.
Ferrarin nykyinen pääjohtaja John Elkann sanoi hiljattain tallinsa voittavan seuraavan kerran todennäköisesti vasta ensi vuonna. Montezemolo ei kuitenkaan halua esittää vastaavaa arviota.
– En pidä päivämäärien asettamisesta. Se ei käy järkeen eikä se ole reilua faneille, joilla on oikeus toivoa nopeampaan paluuseen vireeseen. Ferrarin on tehtävä valintoja näin syvässä kriisissä, italialaiskonkari linjasi Autoweek-julkaisulle.
LUE MYÖS:
- Kanadan GP 2026 – F1: Tulokset, kuskit, uutiset
- Max Verstappenilta tyly uhkaus F1:lle: ”En pysty siihen”
- Kimi Antonelli teki F1-historiaa – ohi Mika Häkkisen
- Kanadan GP:ssä dramatiikkaa: George Russell keskeytti – Kimi Antonelli karkasi mestaruustaistossa
- Kanadan GP alkoi rengaskaaoksella – McLarenin uhkapeli kääntyi nopeasti itseään vastaan
- Robin Räikkösen ylivoimaa – täydellinen suoritus!
- Ruotsin EM-rallissa dramaattinen ratkaisu: Teemu Suninen ulos – Mikko Heikkilälle uran ensimmäinen täysosuma
- Täydellistä dominanssia – formulalupaus Luka Sammalistolle hattutemppu täyteen
- F1-kisasta povataan kaaosta – ”Täydellinen myrsky”
- Esapekka Lappi julkaisi kuvan rajusta ulosajosta – ”Olemme kunnossa”
- Vaimo vahvisti IS:lle: Mika Saloa puukotettu Thaimaassa
- MM-rallin kulisseista vuoti iso uutinen: uusi valmistaja tulossa mukaan
- Kiistelty F1-hahmo lähtökuopissa – ”Hänen päivänsä ovat luetut”
- Halpa arkiauto keskellä miljoonakalustoa – Dacia Logan nousi Nürburgringin tähdeksi
- Yle: Luonnonsuojelijoiden vaatimus hylättiin – Toyotan rallitallin jättihanke etenee
- Kimi Räikkönen oli lähellä yllätyssiirtoa – F1-pomo muistelee katkeraa pettymystä
- Mika Salo paljasti Uunolle – näin hän joutui puukotuksen uhriksi
- Formulasirkus matkaa Pohjois-Amerikkaan – tässä Kanadan GP:n lähetysajat
- Valtteri Bottas hirmuvedossa – ajoi ylivoimaiseen voittoon!
- Valtteri Bottaksella epäonnea – Cadillac yllätti silti