F1:ssä kytee uusi huijauskohu – kaikki moottorivalmistajat FIA:n tutkintaan
Kuva: Getty Images
Autourheilun kattojärjestö FIA on ottanut F1-sarjan kaikki neljä moottorivalmistajaa Mercedeksen, Ferrarin, Renault’n ja Hondan tutkintaan autojensa energiankeruujärjestelmistä.
Auto Motor und Sportin lähteiden mukaan valmistajien on toimitettava piirrustukset ja 3D-mallinnukset kaikista järjestelmistä, jotka liittyvät voimayksiköiden ERS-ominaisuuksiin.
– Liitto epäilee, että yksi tai useampi valmistajista ei noudata energianhallinnan sääntöjä. FIA:n pyyntö on aivan liian yksinkohtainen ollakseen vain ruutininomainen tutkinta, saksalaisjulkaisu kirjoittaa.
Tallien epäillään käytännössä pyrkineen huijata FIA:n mittauslaitteistoa ratkaisuilla, joiden myötä voimayksiköiden todelliset arvot jäisivät lajiliitolta huomaamatta.
Mikään tekninen innovaatio, jolla pyritään kiertämään energiankeruujärjestelmien elektronisia mittausarvoja rikkoisi selvästi F1-sarjan sääntökirjan määräyksiä.
AMuS:n mukaan uusi ERS-kohu vaikuttaa olevan saman kaltainen Ferrarin viime vuoden polttoainehuijauskohun kanssa. Tuolloin italialaisten väitettiin kopeloineen voimayksikön toimintaa seuraavien sensorien signaaleja.
LUE MYÖS:
- Robin Räikkönen joutuu kovaan kouluun – Red Bull -akatemia ollut vuosien saatossa tuulinen paikka
- Katso video: Kalle Rovanperän unelmaprojekti julki!
- Max Verstappen vahvistaa: neuvottelut Mercedeksen ja McLarenin kanssa olivat vakavia
- WRC-tähti etsii uutta tallia – ”Aika alkaa käydä vähiin”
- Chilen MM-rallin torstain aikataulu ja tv-lähetykset
- IL: Mika Salo laukoi suorat sanat Robin Räikkösen Red Bull -sopimuksesta
- Paraguayn tapahtumat toivat muutoksen – Chilen MM-rallissa poikkeusjärjestely
- Max Verstappenilta täyslaidallinen – otti Red Bull -tuuraajat esimerkeiksi: ”En halua olla epäkunnioittava, mutta…”
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Näin Kimi Räikkönen kommentoi poikansa Red Bull -sopimusta
- Kalle Rovanperä julkaisi mystisen videon – unelmaprojekti alkamassa!
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- MM-rallissa iso käänne – Toyota ja Hyundai nostivat kädet pystyyn
- Huhumylly kiihtyy – Robin Räikkönen, 11, hyppäsi F1-auton kyytiin
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Kolmen kuukauden odotus päättyi – Monacon GP:n palkintokorokesijat jälleen uusiksi
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Takamoto Katsutan kartanlukija sivuun – loukkaantui rajussa ulosajossa
- Valtteri Bottas: MM-kisat jäämässä väliin?