Lähde: Viisi F1-kuskia aikoo kieltäytyä polvistumasta Itävallassa mustien ihmisoikeuksien puolesta
Kuva: Getty Images
Grandpx.news-sivuston mukaan ainakin viisi kuljettajaa aikoo jättää polvistumatta rasismin vastaisen taistelun tueksi Itävallan F1-kisan alussa.
Rasismi on ollut näkyvästi pinnalla viime aikoina ympäri maailmaa. Aiheesta on käyty kiivasta keskustelua myös moottoriurheilussa ja F1-piireissä, joiden kuusinkertainen maailmanmestari Lewis Hamilton on väittänyt olevan yhä varsin ahdasmielisiä.
Moni formulatalli ja kuski on ilmaissut julkisesti tukensa rotusyrjinnän vastaiselle kamppailulle. Muun muassa Mercedes maalasi autonsa ja ajoasunsa mustiksi Black Lives Matter -liikettä kannattaakseen.
Kaikki kuskit ovat myöskin suostuneet pitämään sunnuntaina lähtöruudukossa t-paitoja, joissa lukee ”lopettakaa rasismi”.
Alun perin koko varikon oli myös määrä polvistua osoittaakseen solidaarisuutta sorrosta kärsiville mustille. Viimeisimpien tietojen mukaan osa kuskeista ei kuitenkaan aio suostua tähän.
– Kaikki eivät ole päättäneet, mitä tehdä. Tiedämme asian olevan ongelma, joten emme tarvitse tuollaista kokemusta todistaaksemme ongelman olevan olemassa, McLaren-kuski Carlos Sainz kommentoi asiaa.
– Minä aion polvistua. En pelkästään tukiakseni Black Lives Matter -liikettä, vaan tukiakseni maailmanlaajuista liikettä rasismia ja syrjintää vastaan, Haasin tanskalaispilotti Kevin Magnussen kertoi.
LUE MYÖS:
- Sami Pajari kolmanneksi Japanin MM-rallissa – ”Näillä oli makea vetää”
- Japanin MM-ralli 2026: Tulokset
- EK11: Sami Pajari löi muille luun kurkkuun!
- EK10: Oliver Solberg sortui jälleen ulosajoon – Sebastien Ogier: ”Ei yllätä”
- Valtteri Bottaksesta levisi villi huhu – nyt tallipomo latasi suorat sanat
- Sami Pajari löysi vauhdin – Oliver Solbergilla yllättävä kohtaaminen erikoiskokeella
- MM-rallitähtien pitkä odotus päättymässä? – ”Se olisi hieno paikka kilpailla”
- Mika Salon tapauksesta uutta tietoa: poliisi ei epäile puukotusta
- Kimi Räikkönen rikkoi hiljaisuuden Kimi Antonellista – varoittaa yhdestä asiasta
- Esapekka Lappi joutui Ylellä kiperän kysymyksen eteen: ”Siihen en kyllä lähde”
- Japanin MM-ralli 2026: Tulokset
- Kimi Räikkönen rikkoi hiljaisuuden Kimi Antonellista – varoittaa yhdestä asiasta
- Valtteri Bottaksesta levisi villi huhu – nyt tallipomo latasi suorat sanat
- Kalle Rovanperä paljasti IS:lle: ”Alkaa pikkuhiljaa tuntua siltä…”
- Potku-uhka – Valtteri Bottaksesta levisi ikäviä huhuja
- Jyväskylän SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, televisiointi ja liput
- EK10: Oliver Solberg sortui jälleen ulosajoon – Sebastien Ogier: ”Ei yllätä”
- EK11: Sami Pajari löi muille luun kurkkuun!
- Poliisi selvittää Mika Salon epäiltyä puukotusta – tapauksessa uusi käänne
- Jari-Matti Latvalalle murskavoitto – kilpakumppanit jäivät minuuttikaupalla