Legendaarisen ”imuriformulan” suunnittelija rakentaa superautoa – hurja hintalappu, mutta hurjat ovat ominaisuudetkin
Entisen F1-huippusuunnittelijan Gordon Murrayn uusi projekti on T.50-superauto. Hurjalta kuulostavan auton suorituskykyä kehitetään formulatason yhteistyön kautta.
Murray, joka muistetaan lukuisten legendaaristen ja voittoisien F1-autojen pääsuunnittelijana, aikoo lanseerata uuden superautonsa, mallinimeltään T.50. Sen on tarkoitus olla markkinoilla ensi vuoden keväänä.
Murray muistetaan muun muassa Brabhamille ja McLarenille mestaruuksia tuoneista kilpa-autoistaan. Legendaarisiksi ovat nousseet muun muassa Brabhamin BT46B-auto, joka muistetaan ”imurista”. Nerokas keksintö teki autosta ylivoimaisen, mutta se vedettiin kilparadoilta vain yhden kilpailun jälkeen.
LUE LISÄÄ: Tuuletinauto, kaksoisrunko, ylimääräinen jarrupoljin – nämä nerokkaat F1-luomukset on todettu laittomiksi
Lisäksi Murray oli ratkaisevassa roolissa McLarenin kaudella 1988 käyttämän MP4/4-auton suunnittelussa. Kyseinen auto voitti yhtä vaille kaikki kauden kilpailut, ja sitä pidetään yleisesti yhtenä sarjan historian parhaista autoista.
Jätettyään F1-karkelot taakseen on Murray jatkanut intohimoaan, autonsuunnittelua, katuautojen puolella. Murray perusti nimeään kantavan yhtiön, joka on lanseeraamassa ensi vuonna uutta superautoa.
980 kilogramman painoinen T.50 kulkee eteenpäin 700 hevosvoimaisen Cosworthin V12-moottorin avulla, minkä lisäksi suorituskykyä on haettu muotoilun ja jopa maaefektin kautta. Suorituskyky ei tule ilmaiseksi, sillä auto irtoaa onnekkaille omistajille noin 2,4 miljoonan euron hintaan.
Auton nerokkaana kikkana on Murrayn jo 1970-luvulla F1:ssä hyödyntämä ”imuri”, joka luo maaefektin auton alle. Tämä parantaa auton pito-ominaisuuksia mutkissa.
Murray ilmoitti lyöneensä autonsuunnittelussa hynttyyt yhteen Racing Point -tallin kanssa. Murray käyttää autonsa suunnittelussa tallin tuulitunnelia hioakseen superauton suorituskykyä entistäkin paremmaksi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Perinteikkäälle F1-näyttämölle jatkopahvi – sopimuksessa ikävä varjopuoli
- Uudet F1-autot aiheuttivat uuden turvallisuushuolen – starttiproseduuriin muutos?
- Riihimäki SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Ruotsin MM-ralli: Elfyn Evans tyylitteli voittoon – suomalaisille kolmoisvoitto WRC2-luokassa
- Ruotsin MM-ralli huipentuu: Evans johtaa ja suomalaiset mukana kärkisijoissa
- Bahrainin ensimmäinen testiviikko paketissa – Valtteri Bottas menetti testiaikaa
- Ruotsin MM-ralli: Solberg putosi kärjestä viidenneksi, Pajari kolmantena
- Lando Norris kuittailee ärsyyntyneelle Verstappenille – ”Hän voi lopettaa uransa, jos haluaa”
- Teemu Suninen yllättyi vauhdista Ruotsissa – Solberg kärjessä avauspäivänä
- Max Verstappen raivoissaan – murska-arvio uusista autoista
- Ruotsin MM-ralli: Elfyn Evans tyylitteli voittoon – suomalaisille kolmoisvoitto WRC2-luokassa
- Talvitestien ensimmäinen päivä purkissa – näin kävi Valtteri Bottakselle
- Talvitestien toinen päivä ongelmien sävyttämä – Valtteri Bottas kampesi tuloslistan paremmalle puolelle
- Fernando Alonso vihjaa: yksi kuski voi olla vaikeuksissa uudella F1-kaudella
- Lewis Hamilton lataa suorat sanat uuden aikakauden F1-autoista – ”Tämän ymmärtämiseen tarvitsee tutkinnon”
- Teemu Suninen yllättyi vauhdista Ruotsissa – Solberg kärjessä avauspäivänä
- Legendaarinen elokuvaohjaaja haastaa Valtteri Bottaksen Cadillacin oikeuteen – mieheltä miljoonavaatimus
- Riihimäki SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Ruotsin MM-ralli: Solberg putosi kärjestä viidenneksi, Pajari kolmantena
- Max Verstappen raivoissaan – murska-arvio uusista autoista