Formulakuskin kuolonkolari järkyttää yhä Lewis Hamiltonia – “Autot ovat yhä turvattomia”

F2-kuski Anthoine Hubertin traaginen onnettomuus Belgian kisaviikonloppuna vaivaa edelleen F1-mestari Lewis Hamiltonin mieltä.
Koko formulamaailma pysähtyi järkytyksen vallassa, kun vain 22-vuotias ranskalaiskuski Hubert menehtyi Belgian Formula 2 -kisassa sattuneen kolarin vuoksi.
Hamilton sattui näkemään tilanteen suorasta lähetyksestä varikolla olleesta televisioruudusta.
Tapaus hätkähdytti englantilaista, eikä Hubertin kohtalo ole vieläkään jättänyt miehen mieltä.
– Se ei ollut ensi kerta, kun näin tuollaista tapahtuvan urallani. Muistan katsoneeni Ayrton Sennaa, kun hän näki Roland Ratzenbergerin kolarin. Näin hänen kasvonsa. Siinä oli paljon deja vuta, Hamilton taivasteli BBC:n haastattelussa.
– Illalla päässäni pyöri paljon ajatuksia. Olin huolissani pojasta (Hubertista). Ajattelin itsekseni, että autot ovat yhä turvattomia. Varsinkin alemmissa luokissa. Se oli todella kova paikka. Tiedän, millaista on olla F2:ssä ja unelmoida pääsystä johonkin, Mercedes-stara huokaisi.
Ota 20 ilmaiskierrosta
Ei omaa rahaa, ei riskiä
- Avaa pelitili Lucky Dinolle.
- Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
- Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.
Luetuimmat
- P2: Lewis Hamilton kärkivauhdissa – McLarenilla kävi koominen moka
- Lähde: Valtteri Bottaksen tulevan kauden tallitoveri on lähellä julkistusta – huippulupaus jäämässä F1-sarjan ulkopuolelle
- Christian Horner myöntää viimein: Michael Masi teki virheen Abu Dhabin päätöskilpailussa
- Bernie Ecclestonen kommentit Vladimir Putinin puolustukseksi järkyttivät Lewis Hamiltonin – ”En voinut uskoa kuulemaani”
- Lähde: Britannian osakilpailua uhkaa vaarallinen tapahtuma – poliisi anelee yhteistyöhalua
- Nyt puhuu Max Verstappen – otti kantaa appiukkonsa rasismikohuun
- Nelson Piquet’n rasistiset kommentit jatkuvat – tällä kertaa Lewis Hamiltonin lisäksi kohteena on Keke Rosberg
- Kärkitalleille uusia päivityksiä Britannian osakilpailuun – Mercedeksen aerodynamiikkaan paljon muutoksia
- Sébastien Ogier varoittelee Kalle Rovanperää hidastamaan tahtiaan – ranskalaista kismittää edelleen vuosien takainen sääntömuutos: “Ei kannata vetää liian lujaa!”
- Valtteri Bottas ensimmäisen harjoituksen nopein Silverstonessa – harjoitukset päättyivät punaiseen lippuun