Leclercin hirmu temppu sai entiset kuljettajat valittamaan – F1-maailmanmestari tarjosi ratkaisun kieli poskella
Kuva: Getty Images
Ferrarin Charles Leclercin yhden käden ajosuoritus viikonlopun Japanin GP:n 130R-mutkassa keräsi ihastusta, mutta herätti myös keskustelua nykyisistä F1-autoista.
Huh huh, Charles Leclerc! Ferrari-tähti ajoi yhdellä kädellä läpi yhden sarjan vaativimmista mutkista, toinen käsi kurottautui ulos ohjaamosta – katso video
Entiset Formula 1 -kuljettajat Karun Chandhok ja Tiff Needell kritisoivat kovasti Twitterissä nykyautoja Japanin GP:N jälkeen. Heidän mielestään Leclercin temppu todisti niiden olevan liian helppoja ajettavia.
– Käsittämätöntä. Selvä merkki, että kaudeksi 2021 downforcen määrää on leikattava merkittävästi. Autoista on tehtävä vaikeampia ajaa. Enemmän tehoa kuin pitoa, Sky Sportsin F1-asiantuntija Chandhok kirjoitti.
– Minun aikanani kolme haastavinta mutkaa olivat 130R, Eau Rouge ja Blanchimont. Nyt ne ovat helppoja mutkia, jotka ajetaan täydellä kaasulla ja jopa yhdellä kädellä. Eau Rouge on minun downforce-mittarini. Jos sen voi ajaa täydellä kaasulla, poistetaan downforcea, Needell puolestaan kirjoitti.
F1-maailmanmestari Damon Hill keksi sopivan ratkaisun Chandhokin ja Needellin ongelmaan.
– Tämä on mennyt liian pitkälle. Meidän on luovuttava etusiivistä, Hill kirjoitti humoristiseen sävyyn vastaten kaksikon valitukseen.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Jatkaako Max Verstappen loppukiriään? – Tässä Meksikon GP:n lähetysajat
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Carlos Sainzilta karu virhearvio – rangaistus seuraavaan kilpailuun
- Max Verstappen lähestyy uskomatonta temppua – nelinkertaiselle mestarille ylivoimainen voitto Texasissa
- Jatkuuko Max Verstappenin loppukiri? Tässä USA:n GP:n lähtöjärjestys
- Kalle Rovanperältä huikea temppu – Toyota varmisti valmistajien mestaruuden
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- Max Verstappen jälleen paalulle – MM-kärki Oscar Piastri epäonnistui
- McLarenille katastrofi USA:n sprintistä – Max Verstappenilta kiitos ja kuittaus
- Valtteri Bottakselta yllätyspaluu F1-sarjaan USA:ssa? Tallille kävi hulvaton moka
- Max Verstappen naureskelee McLarenin papaija-säännöille: ”He ovat itse luoneet ongelman”
- F1-tulevaisuudestaan taisteleva kuski niskuroi USA:n GP:ssä – tallilta rajua ryöpytystä: ”Olemme pettyneitä häneen”
- USA:n sprintin aika-ajoissa järjetöntä sekoilua – Max Verstappen jälleen nopein
- Red Bull sortui härskiin temppuun – yritti sabotoida Lando Norrisin starttia
- Näin Max Verstappen kommentoi mestaruusmahdollisuuksiaan
- McLaren-pomo haukkui kilpailijansa pystyyn – perui myöhemmin puheensa
- George Russell paljasti merkittävää lisätietoa jatkosopimuksestaan
- Dramatiikkaa! Sébastien Ogier täräytti ulos – Kalle Rovanperällä kärjessä huikea mahdollisuus
- Carlos Sainzilta karu virhearvio – rangaistus seuraavaan kilpailuun