Kuolonkolarin toinen osapuoli Correa ensi kertaa julkisuudessa – paljasti edessä olevan pitkän toipumisjakson: ”Vasta sitten näemme, miten jalka toimii”
Juan Manuel Correa on antanut ensimmäisen julkisen kommenttinsa Belgian GP:n kuolonkolarin jälkeen.
Correa oli toinen osapuoli Formula 2 -sarjassa sattuneessa onnettomuudessa, jonka seurauksena Anthoine Hubert menehtyi. Myös Correa on taistellut elämästään ja terveydestään, miehen tila on vaihdellut huolestuttavalla tavalla, ja yhdessä vaiheessa lääkärit pelkäsivät joutuvansa amputoimaan hänen jalkansa.
[readmore from=”correa juan manuel”]
Nyt kivikkoinen polku näyttäisi kuitenkin olevan kuljettu kohti tasaisempaa maastoa. Correa julkaisi Instagram-tilillään ensimmäistä kertaa onnettomuuden jälkeen.
Pitkässä videotervehdyksessä mies lähettää surunvalittelunsa Hubertin omaisille sekä käy lävitse omaa tilannettaan.
– Kuluneet viisi viikkoa ovat olleet rankkoja. Haluan näin julkisesti ilmaista syvimmät osanottoni Hubertin perheelle. Tämä on ollut shokki meille kaikille, ei tällaista usko koskaan tapahtuvan. Olen kiitollinen, että olen tässä, vaikka edessä on pitkä toipumisen tie.
Correan oma, pitkä sairaalajakso on tulossa vihdoinkin päätökseen.
– On edelleen epävarmaa, toivunko koskaan 100-prosenttisesti. Olen kuitenkin kiitollinen, että olen elossa. Olen myös kiitollinen perheelleni ja tukijoilleni kaikesta tuesta tämän hoidon aikana. Ilman heitä en olisi nyt tässä. Tämä on muuttanut elämääni ja miten näen ja koen asioita.
– Olen hyväksynyt mitä tapahtui, ja nyt keskityn toipumaan. Edessä on uusi leikkaus maanantaina sen pitäis olla viimeinen. Marraskuussa pääsen matkustamaan perheeni luo Miamiin. Sen jälkeen alkaa 10 – 12 kuukauden mittainen toipumisjakso. Vasta sen jälkeen näemme, miten oikea jalka toimii.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Hallitseva mestari McLaren ei mukana Barcelonan testien ensimmäisenä päivänä – tallipäällikkö kommentoi
- Kuvat uudesta kilpurista julki – tältä näyttää Mercedes W17
- Tuukka Taponen Ferrarin tuesta: ”Jos olisin tehnyt huonoa työtä, en olisi enää mukana”
- Video: F1-tulokas täräytti uuden auton välittömästi ulos
- Tässä se vihdoin on – Audi esitteli ensimmäisen F1-autonsa
- Mercedeksen mestariautojen takana ollut John Owen jättää F1:n
- Janni Hussi näkee yhteistyön Teemu Sunisen kanssa väylänä saavuttaa unelmat
- Mika Salo Tuukka Taposesta: ”Tiedän hänen ruoskivan itseään viime kaudesta”
- Kalle Rovanperälle arvokas oppitunti – päätti viikonlopun makeaan suoritukseen
- Tuleeko Elfyn Evansista maailmanmestari? Jari-Matti Latvala nosti huolenaiheen esiin
- Mikkelin SM-ralli 2026 – tulokset, kuskit ja kartturit
- Mahtava nousu! Kalle Rovanperä kampesi kympin sakkiin
- Kalle Rovanperälle arvokas oppitunti – päätti viikonlopun makeaan suoritukseen
- Video: F1-tulokas täräytti uuden auton välittömästi ulos
- Näin näet Ruotsin MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Tuukka Taponen Ferrarin tuesta: ”Jos olisin tehnyt huonoa työtä, en olisi enää mukana”
- Tässä se vihdoin on – Audi esitteli ensimmäisen F1-autonsa
- Tuukka Taponen lähtee uuteen F3-kauteen uuden tallin väreissä – tavoitteena mestaruus
- Tuleeko Elfyn Evansista maailmanmestari? Jari-Matti Latvala nosti huolenaiheen esiin
- Mika Salo Tuukka Taposesta: ”Tiedän hänen ruoskivan itseään viime kaudesta”