Entinen F1-kuski haaveilee upouuden formulatallin kisapestistä – ”Tunsin heti oloni kotoisaksi”
Kuva: Getty Images
Työnsä F1-sarjassa viime vuoden jälkeen menettänyt Brendon Hartley on kiinnostunut kisaamisesta Formula E -sarjassa Porschen riveissä.
Uusiseelantilaisen ura kuninkuusluokassa tuli ainakin toistaiseksi päätökseensä miehen menetettyä Toro Rosso -pestinsä lupaavalle kuskikyvylle Alexander Albonille.
Hartley ei kuitenkaan tipahtanut aivan tyhjän päälle. Miehellä oli jo valmiiksi taskussa sopimus Porschen kanssa, jonka sähköformulakalustoa hän on testannut viime aikoina.
Tuttuun ympäristöön palaaminen tuntui katkeran F1-pettymyksen jälkeen mukavalta.
– Tunsin oikeastaan oloni heti kotoisaksi saatuani Porschen paidan taas päälleni. Näin paljon tuttuja kasvoja ajoiltani Porschen ja LMP1-luokan parissa. Siitä on ollut ehdottomasti apua, Hartley kehui Autosportille.
[readmore from=”formula e”]
– Vaikka Porsche aloittaakin nollasta Formula E:stä, meillä on luonnollisesti hieman kokemusta yhteisiltä LMP1-ajoiltamme.
Hyppyä Formula E -sarjaan kaavailevan saksalaisvalmistajan nimissä kilvanajo maistuisi konkarikuskille mainiosti. Hartley kuitenkin tiedostaa samasta penkistä kisaavan muitakin lahjakkaita kuljettajia.
– Se ei ole loppupeleissä minun päätökseni, mutta olen ehdottomasti kiinnostunut (kuskin paikasta).
– Nyt olen keskittynyt tehtäviini radalla ja simulaattorissa ja hyvän palautteen antamiseen. Yritän ottaa autosta kaiken irti ja auttaa kehitystyötä eteenpäin, uusiseelantilaispilotti korosti.
Lähde: Autosport
LUE MYÖS:
- Paraguayn tapahtumat toivat muutoksen – Chilen MM-rallissa poikkeusjärjestely
- Max Verstappenilta täyslaidallinen – otti Red Bull -tuuraajat esimerkeiksi: ”En halua olla epäkunnioittava, mutta…”
- Drift Masters -finaali 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Näin Kimi Räikkönen kommentoi poikansa Red Bull -sopimusta
- Robin Räikkönen: sopimus F1-huipputallin kanssa!
- Valtteri Bottas: MM-kisat jäämässä väliin?
- Rallifaneille ilouutisia – legendaarinen kilpailu tekemässä paluuta MM-kalenteriin
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Kalle Rovanperä julkaisi mystisen videon – unelmaprojekti alkamassa!
- Kimi Antonelli Ferrarin väreihin? Vastaus ei jättänyt paljoa arvailtavaa
- Suomalaislupaus dominoi Italiassa – sarjajohto jo 97 pistettä
- MM-rallissa iso käänne – Toyota ja Hyundai nostivat kädet pystyyn
- Huhumylly kiihtyy – Robin Räikkönen, 11, hyppäsi F1-auton kyytiin
- Kolmen kuukauden odotus päättyi – Monacon GP:n palkintokorokesijat jälleen uusiksi
- Kalle Rovanperä julkaisi jälleen mystisen päivityksen
- Kalle Rovanperältä iso uutinen – uusi perheenjäsen!
- Takamoto Katsutan kartanlukija sivuun – loukkaantui rajussa ulosajossa
- Bernie Ecclestone pidätettiin lentokentällä