Karut lukemat julki: F1 ei kiinnosta nuoria katsojia
Kuva: Getty Images
F1-sarjan pyrkimys houkutella uusia nuoria faneja lajin pariin ei ole ainakaan vielä onnistunut. Uudet katsojalukemat kertovat lajin fanikunnan koostuvan edelleen vanhemmista katsojista.
F1-sarjan tutkimusjohtaja Matt Roberts paljasti Redditissä järjestetyssä Q&A-keskustelussa F1-sarjan katsojakunnan keski-iän olevan 40 vuotta. Alle 25-vuotiaiden osuus katsojakunnasta on vain 14 prosenttia, mitä voidaan pitää hälyttävänä. Samaan aikaan yli 55 vuotiaiden osuus kaikista katsojista oli 17 prosenttia.
Laji on pyrkinyt houkuttelemaan nuorempaa katsojakuntaa pariinsa jo pitkään. Formula ykkösiä on yritetty tehdä houkuttelevammaksi ja näkyvämmäksi nuoremmille katsojille esimerkiksi sosiaaliseen mediaan panostamalla.
Roberts vakuuttaa sarjan panostavan jatkossakin nuorten saamiseksi kiinnostumaan lajista. Samalla laji haluaa päästä uusille markkina-alueille ja kasvattaa osuuttaan potentiaalisesti suurissa paikoissa, kuten USA:ssa ja Kiinassa.
LUE MYÖS:
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Esapekka Lappi lopettaa ralliuransa – edessä vielä yksi kilpailu
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Mestaruus varmistui! Luka Sammalisto kruunasi upean F4-kautensa
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Tätä ei ihan joka päivä näe! Max Verstappen teki 100 ohitusta 35 minuutissa – katso video
- Sami Pajarin mestaruushaaveille jättimäinen takaisku – päätöskisa peruttiin
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki