Jännittäviä uudistuksia! F1-sarjan TV-lähetyksiin luvassa uusia kamerakulmia – ”Vauhti halutaan esiin”
Kuva: Getty Images
Formula 1 aikoo muuttaa TV-kameroidensa sijainteja ja kuvakulmia ensi kaudeksi.
F1-sarjan omistavan amerikkalaisyhtiön Libertyn tavoitteena on ollut lisätä kuninkuusluokan kiinnostavuutta kilpaurheiluna etenkin nuorten keskuudessa.
Vaikka tuoreen aerodynamiikkauudistuksen vaikutuksista ei olekaan vielä tietoa, on Libertyllä yksi varma ase jännityksen lisäämiseksi – vauhdikkaat kuvakulmat.
[readmore from=”liberty media”]
F1:n TV-ja mediapäällikön Dean Locken mukaan tarkoituksena on saada nykyisen sukupolven kilpurit näyttämään aiempaa ärhäkämmiltä televisiokuvissa.
– Vuodeksi 2019 on luvassa isosti panosta lajin nopeuden ja autojen vauhdin esittelemiseen. Vauhti halutaan esiin. Kameroiden asennot mietitään uusiksi, Locke kertoi Motorsportille.
– Jos olet katsomossa paikan päällä ne [autot] näyttävät upeilta, vai mitä? Kamerakulmat tai -linssit voivat huijata aika paljonkin. Autot eivät näytä niissä niin dramaattisilta tai nopeilta, Locke perusteli kamerauudistuksen tarvetta.
Kamerakulmien lisäksi F1 on aikeissa lisätä lähetyksiinsä yhä kehittyneempiä grafiikoita.
Jatkossa katsojat saisivat ruutuun tietoa muun muassa renkaiden kulumisesta. Uusien grafiikoiden tuottamiseen hyödynnetään Libertyn mukaan tekoälyä ja koneoppimista.
Lähde: Motorsport
LUE MYÖS:
- Lando Norrisilta iso uutinen – Max Verstappen reagoi
- Muistitko tämän? Bakun F1-viikonlopun aikataulussa radikaali muutos
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Esapekka Lappi lopettaa ralliuransa – edessä vielä yksi kilpailu
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Mestaruus varmistui! Luka Sammalisto kruunasi upean F4-kautensa
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Tätä ei ihan joka päivä näe! Max Verstappen teki 100 ohitusta 35 minuutissa – katso video
- Sami Pajarin mestaruushaaveille jättimäinen takaisku – päätöskisa peruttiin
- Porvoon SM-ralli 2026 – reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Lähde: Ferrari-lupaus saamassa F1-paikan ensi kaudeksi
- Teemu Suninen mukaan uuden WRC-tallin projektiin
- Ott Tänak teki paluun rallipoluille – ajoi heti ylivoimaiseen voittoon
- Saudi-Arabian tilalle kaavailtiin Espanjan MM-rallia – WRC-pomo kertoo, miksi suunnitelma kariutui
- Robin Räikkönen jatkaa hurjaa menoaan – jälleen ykkönen
- Pawel Korpulinski Drift Mastersin mestariksi kotiyleisön edessä – katso lopullinen pistetilanne
- Ensi kauden F1-kalenterin erikoinen päätös suututti fanit – ”Suurin vitsi ikinä”
- Vahva näyttö! Suomalaislupaus lähellä pohja-aikaa F1 Academyn testeissä
- Tässä se on! F1-kauden 2027 kisakalenteri julki