F1-talli valitti kuskinsa diskauksesta Monzassa – FIA vahvisti ankaran tuomionsa
Kuva: Getty Images
FIA ei hyväksynyt Haasin tallin valitusta ranskalaiskuski Romain Grosjeanin diskauksesta Monzan GP:ssä. Kattojärjestön langettama tuomio pysyy voimassa.
Kuudenneksi Italian osakilpailussa ajanut Grosjean diskattiin kisan jälkeen FIA:n havaittua, ettei hänen autonsa pohjalevy ollut teknisten sääntöjen mukainen.
Haas tyrmistyi tuomiosta, sillä kuudennen sijan tuoma pistepotti oli tuskallisen kuivan alkukauden ajaneelle Grosjeanille harvinainen nappisuoritus. Amerikkalaiset valittivat tuomiosta ensitilassa.
Valituksen käsitteli FIA:n kansainvälinen valituslautakunta, joka ei kuitenkaan muuttanut alkuperäistä rangaistusta.
– Toistaiseksi vain operatiivinen osa päätöksestä on annettu osapuolille. Päätös julkaistaan kokonaisuudessaan myöhemmin perustelujen kera, FIA tiedotti.
Tuomio oli erityisen kirpeä isku Haasille sen toisen kuljettajan Kevin Magnussenin jouduttua hylätyksi Yhdysvaltain osakilpailusta polttoainekuorman rajan ylittämisen vuoksi.
Haasin tallipäällikkö Günther Steiner myönsi pettyneensä pahasti lajiliiton ratkaisuun.
– Olemme tietenkin pettyneitä, ettemme voittaneet valitustamme. Siirrymme nyt vain eteenpäin ja keskitymme vuoden kahteen viimeisen kisaan. Jatkamme taistelua radalla ansaitaksemme lisää pisteitä ja päättääksemme historiamme vahvimman kauden F1:ssä, tallijehu julisti Racefansin haastattelussa.
Lähde: Racefans
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Osakilpailut – Formula 1
- Formula 1 – televisiointi
- Formula 1 – kausi 2026
- MM-ralli – kausi 2026
- Yllätysuutinen! Täysin uusi kuljettaja rallin MM-sarjaan
- Super Formula – kausi 2026
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- IS: Manageri paljasti uutta tietoa Kalle Rovanperän tilanteesta
- Lewis Hamilton latasi terveiset epäilijöilleen – lopettamispuheet voidaan unohtaa
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Yllätysuutinen! Täysin uusi kuljettaja rallin MM-sarjaan