F1-tähtikuski syytti virheistään Renault’n heikkoutta – ”Jos minulla olisi mestaruusvoiton tasoinen auto…”
Kuva: Getty Images
Red Bullin hollantilaistähti Max Verstappen uskoo, ettei olisi tehnyt tämän kauden virheitään mestaruustason autolla.
Verstappen on saanut koko F1-uransa ajan rajua kritiikkiä aggressiivisesta ajotyylistään, joka on johtanut tänäkin vuonna toistuviin kolareihin ja kohtalokkaisiin ajovirheisiin.
Hollantilaisen mielestä vika ei ole kuitenkaan hänen omansa. Nuorukainen väitti Renault’n puuttellisen vauhdin piiskamaan autoaan jatkuvasti aivan äärirajoille, jolloin mokia sattuu tavallista enemmän.
– Luulen noiden virheiden jääneen välistä, jos minulla olisi ollut mestaruuden voittamiseen kykenevä auto. Silloin ei tarvitsisi aina ajaa 102-103-prosenttisesti, Verstappen täräytti ESPN:n haastattelussa.
Verstappen myönsi sortuneensa kauden mittaan yliyrittämiseen. 21-vuotiaan formulatähden mukaan Red Bullin kilpuri pakottaa urotekoihin etenkin mutkissa.
– Se on tavallaan yliajamista, autosta haluaa parhaan irti ja välillä se ei vain toimi. Kun hevosvoimia löytyy niin paljon suorilla, sitä ajattelee ”ehkä odotan vielä yhden mutkan, sillä haastan hänet suoralla”, Verstappen valotti tilannetta.
– Meidän on tehtävä varsinainen kaikki tai ei mitään -syöksy mutkaan päästäksemme ohi. Puolustaminenkin täytyy tehdä melko aggressiivisesti. Sitä muuttuu aivan erilaiseksi kuljettajaksi, kun käsissä on mestaruusvoiton tasoinen auto, hollantilainen harmitteli.
Lähde: ESPN
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Janni Hussi kertoo, miksi Sami Pajarin vahva kausi tuntuu erityiseltä
- Karmivan näköinen kolari MotoGP:ssä – tähtikuljettaja sairaalaan
- Seiska: Janni Hussilta paljastus – Jari-Matti Latvala mukana
- Marcus Grönholm testasi uutta ralliautoa – antoi samalla mystisen vihjauksen
- MM-ralliin iso muutos: kilpailu typistyy 50 tuntiin
- Ralliautoille kaavaillaan historiallista hyppyä – toteutuuko hurja suunnitelma Viron MM-rallissa?
- Imatran SM-ralli 2026: Aikataulu, reitti, kuskit, tv
- F1-sirkus saapuu Montrealiin – stripparit uhkaavat pysäyttää bisneksen
- Max Verstappen saattaa seurata Kimi Räikkösen jälkiä – ”Tuli takaisin ja alkoi jälleen voittaa”
- Kalle Rovanperällä hurja omaisuus: Sisäpiiristä merkittävä paljastus IS:lle
- Voittoa juhlinut Janni Hussi teki rankan paljastuksen Rallit.fi:lle
- Ex-tallikaveri korvaa Valtteri Bottaksen Cadillacin ratissa
- Kalle Rovanperä palaa töihin Suomessa – houkuttelee fanejaan paikan päälle
- Yle: Henri Haapamäki yllättyi – tähän ei uskonut kukaan vielä alkukaudesta
- Onko Esapekka Lapin voittoputki vaarassa? Imatralla vastassa uusi haaste
- Käsittämätön sekoilu MM-rallissa – sopimus purettiin heti
- 11-vuotias Robin Räikkönen hämmästytti jälleen: murskavoitto!
- Suomalainen teinisensaatio yllätti kaikki EM-debyytissä: ”Muut ajoivat jo silloin, kun olin vaipoissa”
- MM-ralliin iso muutos: kilpailu typistyy 50 tuntiin
- F1-talli virittelee jättidiiliä – maailmankuulu luksusbrändi mukana neuvotteluissa