F1-talli menettää paikkansa Formula 1:n vaikutusvaltaisessa strategiaryhmässä – syynä sopimus sarjan kanssa
Kuva: Getty Images
Motorsportin tietojen mukaan Force Indian F1-talli menettää paikkansa F1-sarjan strategiaryhmässä. Ratkaisu liittyy sarjan kanssa tehtyyn sopimukseen talouskriisissä taistelleen tallin jatkamisesta autourheilun kuninkuusluokassa.
Force Indian talli sai vasta vahvistuksen siitä, ettei sen tarina F1:ssä ole vielä ohi. Rajussa rahapulassa kärvistellyt talli myytiin elokuussa kanadalaismiljonääri Lawrence Strollin johtamalle sijoittajaryhmälle.
Talli pääsee jatkamaan urheilutoimintaansa normaalisti muutamia hidasteita lukuun ottamatta. F1-sarja nollasi tallin MM-pistesaldon sen vuoksi, että se on käytännössä Belgian GP:stä lähtien täysin uusi talli.
Pisteiden menettämisestä huolimatta talli ei saa kuitenkaan käyttää kolmea uutta moottoria kumpaakin autoaan kohden. Talleilla annetaan normaalisti kyseinen raja kauden alussa.
Nyt Force India on menettämässä myös paikkansa vaikutusvaltaisessa F1-sarjan strategiaryhmässä.
Kyseessä on formuloiden johtoryhmä FOM:n, autourheilun lajijärjestön FIA:n sekä Mercedeksen, Ferrarin, Red Bullin ja McLarenin tallien muodostama neuvottelukollektiivi, jonka päätöksillä on usein suuria vaikutuksia F1:n tulevaisuuden suunnan kannalta.
Ratkaisu ei kuitenkaan tullut Motorsportin mukaan yllätyksenä vasta talouskriisistä pelastetulle Force Indialle. Järjestelystä oli sovittu etukäteen F1-sarjan kanssa. Strategiaryhmän paikan menettäminen oli osa sopimusta tallin jatkopaikasta sarjassa.
Lähde: Motorsport
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”