F1-kuskin tallisiirron huhutaan tekevän karun loven Williamsin talouteen – tallin apulaispomo kommentoi tilannetta
Kuva: Getty Images
Vaikka kanadalaiskuski Lance Strollin miljonääri-isä Lawrence Stroll on tuonut Williamsin F1-tallille paljon rahaa, ei apulaispäällikkö Claire Williams usko, että miehen menettäminen tuntuisi pahasti brittitallin budjetissa.
Stroll on tuonut Williamsille merkittäviä rahavirtoja liikemiesisänsä taloudellisen tuen kautta.
Nyt tulot ovat kuitenkin katkeamassa, kun Force Indian tallin vasta monihenkisen sijoittajaryhmän kanssa ostanut Stroll on viemässä poikansa uuden tallinsa riveihin.
Monet ovat epäilleet Strollin menettämisen tekevän huonoa urheilullisessa alennustilassa kärvistelevän tallin taloudelle. Tallin perustajasuvun edustaja Williams ei ole kuitenkaan liian huolissaan yhtiönsä tulevaisuudesta.
– Täyttä pötypuhetta! Lawrence Stroll ei ollut merkittävä sijoittaja tallissamme. Hän ei sijoittanut meihin lainkaan, eikä ole osakkeenomistaja. Se [Strollin tuoma rahamäärä] oli vain paikasta tallista. Ei mitään muuta, Williams vakuutti venäläiselle F1news.ru:lle.
– Vuoden alussa teimme suuria panostuksia saadaksemme tallille hyvän ja kilpailukykyisen budjetin. Kuten voitte kuvitella, olemme tehneet näin jo pitkään. Williams on suoriutunut Formula 1:ssä 38 vuotta ennen Lawrencea. Tulemme pysymään täällä monien vuosien ajan hänen lähtönsä jälkeen. Toki myönnämme aina, että asiat voivat mennä pieleen.
Williamsin mukaan budjetin horjumiseen on varauduttu jo hyvissä ajoin etukäteen.
– Williamsilla on aina ollut hyvä budjetti, mutta sitä on hankala nostaa. Tämä budjetti koostuu monista lähteistä. Lawrencen päätös ostaa Force India ei vaikuta merkittävästi ensi kauden budjettiimme, Williams väitti.
– Meillä on varasuunnitelma. Tämän vuoksi minulla ei ole mitään todellista pelkoa, että Strollin lähtö jättäisi isoa lovea budjettiimme. Yritämme kuitenkin etsiä korvaajaa hänelle, tallipomo perusteli.
Lähde: F1news.ru
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- F1-sarjan kehityssota käy kiivaana – kärkitalleille tulossa läjä päivityksiä
- Rallin MM-sarjaan uusi talli – debyyttikausi jää kuitenkin lyhyeksi
- Isack Hadjarin loukkaantumisesta lisätietoa – ranskalainen pidempäänkin sivussa?
- Red Bullille yllättävä takaisku – Max Verstappenin tallikaveri vaihtuu
- Williams kiinnitti toisenkin kuskinsa – Carlos Sainzille monivuotinen jatkosopimus
- Kovaa tekstiä Valtteri Bottaksesta – entinen F1-pomo: ”Jos kuljettajia vaihdetaan, hän lähtee”
- Thierry Neuville paljasti suuren toiveensa – Hyundain kohtalo ratkaisee
- Hyundailta vahvistus – Esapekka Lapin seuraava MM-ralli selvisi
- Drift Mastersin pistejohtaja vaihtui – mestaruus ratkeaa viimeisessä kisassa
- Lewis Hamilton löi luun kurkkuun F1-mestareille
- F1-toimittaja nosti Kimi Räikkösen ykköseksi – huippunimet jäivät taakse
- Epäonni jatkuu – Lauri Heinonen sivuun Saksan Drift Mastersista
- Max Verstappen oli koko ajan oikeassa? ”Kehottivat pitämään suuni kiinni”
- Saksan Drift Masters 2026: Tulokset
- Kovaa tekstiä Valtteri Bottaksesta – entinen F1-pomo: ”Jos kuljettajia vaihdetaan, hän lähtee”
- Drift Mastersin pistejohtaja vaihtui – mestaruus ratkeaa viimeisessä kisassa
- Cadillacin F1-pomo avasi tallipäällikön potkuja – ”Se oli minun päätökseni”
- Kalle Rovanperä hyppää ratin taakse – yhdelle luvassa ikimuistoinen kyyti
- Hyundailta vahvistus – Esapekka Lapin seuraava MM-ralli selvisi
- FIA poisti rajoitukset – Venäjä saa palata F1:een ja MM-ralliin