FIA hylkäsi F1-tallin valituksen kuljettajansa rangaistuksesta – päätöksen taustalla painavia syitä

Autourheilun kattojärjestö FIA on hylännyt Williamsin F1-tallin valituksen kuljettajansa Sergei Sirotkinin saamasta rangaistuksesta Bakun GP:ssä.
Uutisoimme aiemmin, että Williams oli valittanut lukuisista Bakun kisan tilanteista FIA:lle. Brittitalli haastoi Sirotkinin saaman lähtöruuturangaistuksen ja kyseenalaisti myös sitä, miksi Fernando Alonso sai ajaa vaurioituneen autonsa maaliin.
FIA:n kilpailujohtaja Charlie Whiting piti asiasta puhelinpalaverin Williamsin lakimiesten kanssa. Kuultuaan brittitallin perustelut FIA linjasi niiden olevan riittämättömiä.
Kattojärjestö antoi Williamsille jopa kymmenen syytä, miksi tallin valitus hylättiin ja Sirotkinin rangaistus jätettiin voimaan. FIA:n mukaan tärkein syy ratkaisuun oli se, että heidän mielestään Bakun tapahtumista ei ollut tullut mitään uutta tietoa.
Whitingin mukaan kisan tuomaristo teki ratkaisunsa kilpailun keskellä, eikä niitä ollut syytä kääntää Williamsin perusteluiden vuoksi.
Alonson tilannetta ei myöskään katsottu hyväksi syyksi kääntää aiempaa tuomiota. FIA:n mukaan Williamsin varikkotiimi olisi huomannut espanjalaisen helposti ja olisi voinut sitä myöten reagoida asiaankuuluvalla tavalla.
FIA vetosi myös siihen, että Sirotkinin kolarin kaltaisista tapahtumista on reilusti ennakkotapauksia, joissa lähtöruuturangaistuksia on jaettu. Tilastojen mukaan vuoden 2013 jälkeen F1-kisoissa on tutkittu jopa 87 ”kolarin aiheuttamista”, joista 14 on johtanut kymmenen sekunnin aikarangaistuksiin ja yhdeksän kolmen sijoituksen lähtöruutusanktioon.
Lähde: Motorsport
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valtteri Bottas hylkäsi F1-tallin tarjouksen
- Näin näet Paraguayn MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Uusista F1-autoista hurja ennustus – suorilla jopa 400 kilometriä tunnissa?
- Useat lähteet: Valtteri Bottas allekirjoittanut F1-sopimuksen
- Ford ottamassa odotettua suurempaa roolia Red Bullilla
- Ferrari-pomo Lewis Hamiltonista: ”Liioittelee ongelmiaan”
- Huhupuheet romukoppaan – Max Verstappenilta selkeä viesti Mercedeksen suuntaan
- Muistatko Kimi Räikkösen kaikkien aikojen avauskierroksen? Tuttu vauhtivuoristorata hamuaa takaisin F1-kalenteriin
- Entinen tallipäällikkö latasi kovan arvion Lewis Hamiltonista
- Lähteet: Sergio Perez palaa F1-sarjaan
- Ford ottamassa odotettua suurempaa roolia Red Bullilla
- Useat lähteet: Valtteri Bottas allekirjoittanut F1-sopimuksen
- Uusista F1-autoista hurja ennustus – suorilla jopa 400 kilometriä tunnissa?
- Valtteri Bottas hylkäsi F1-tallin tarjouksen
- Näin näet Paraguayn MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi