Mersu-pomolta erikoinen lausunto Hamiltonin sopimuksesta – ”Hinta riippuu mielialasta”
Kuva: Getty Images
Mercedes-tallin puheenjohtaja Niki Lauda vakuuttaa Lewis Hamiltonin jatkavan tallissa pitkään, vaikka uutta sopimusta ei ole vieläkään saatu viimeisteltyä.
Nelinkertaisen maailmanmestarin Hamiltonin sopimus päättyy kuluvan kauden jälkeen. Uuden ja rahakkaan sopimuksen ennakoitiin syntyvän jo ennen kauden 2018 alkua, mutta tilanne on pysynyt muuttumattomana kauden alusta lähtien.
Viime vuosina Mercedes ja Hamilton ovat tottuneet dominoimaan F1-sarjaa, mutta kauden kolmen ensimmäisen kisan perusteella Ferrari näyttää nousseen F1-sarjan valtiaaksi. Tällä saattaa olla vaikutusta Hamiltonin epäröintiin pitkän jatkosopimuksen kanssa. F1-lengenda Lauda kuitenkin vakuuttaa, että Hamilton ei ole lähdössä mihinkään.
– Kysymys on ainoastaan yksityiskohdista. Lewis jatkaa ajamista meillä, Lauda kertoi saksalaislehti Auto Motor und Sportille.
Uuden sopimuksen on ennakoitu tuovan Hamiltonille huimat 45 miljoonan euron vuositulot. Laudan lausuntojen perusteella kilpailukyvyn heikentyminen suhteessa Ferrariin voi tulla Mercedekselle kalliiksi.
– Riippuu mielialasta, joskus se on enemmän tai vähemmän kallista. Se riippuu aina siitä, miten edellinen kilpailu on mennyt. Mutta raha ei ole ongelma. Periaatteen tasolla olemme samaa mieltä, Lauda totesi.
LUE MYÖS:
10 euron kierrätysvapaa megakierros peliin Reactoonz – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Voimassa 3.8.-5.8.
- Vain uusille asiakkaille!
- ”Suomen MM-ralli on toinen kotirallini” – Takamoto Katsuta halusi tehdä saman kuin Kalle Rovanperä
- Suomen MM-rallin voittaja Sami Pajari paljasti, miltä kotirallin paineet oikeasti tuntuivat
- Suomen MM-rallissa hurjan ulosajon kokenut Sebastien Ogier paljasti loppukauden suunnitelmansa
- Sami Pajari ajoi Suomen MM-rallin voittoon – katso tulokset
- Sami Pajari Suomen MM-rallin voittoon!
- Secto Rally 2026: Sunnuntain lähtöjärjestys ja aikataulu
- Suomen MM-rallin päätöspäivä käynnistyy suomalaisjohdossa – Ogier kertoi voinnistaan ulosajon jälkeen
- EK18: Sami Pajari nousi Suomen MM-rallin kärkeen ja kommentoi Ogierin tilannetta
- EK17 keskeytetty: Sebastien Ogier ajoi rajusti ulos Suomen MM-rallissa – kaksikko nousi autosta omin avuin
- EK15: Sami Pajari lähetti viestin Ogierille – paljasti aiemmin Kalle Rovanperän varoituksen
- Ralliradio 2026: Taajuus, lähetysajat, juontajat ja Bensaa Suonissa
- Vetomies 2026: Aikataulu, reitti, osallistujat, tulokset ja opas
- MTV: Kalle Rovanperälle uusi pesti!
- EK15: Sami Pajari lähetti viestin Ogierille – paljasti aiemmin Kalle Rovanperän varoituksen
- Secto Rally 2026: Lauantain lähtöjärjestys – katso tästä koko lista
- Secto Rally 2026: Perjantain lähtöjärjestys – katso tästä koko lista
- Secto Rally 2026: Sunnuntain lähtöjärjestys ja aikataulu
- EK14: Suomen MM-rallissa draamaa – Evansin ulosajo avasi Sami Pajarille tilaisuuden
- EK17 keskeytetty: Sebastien Ogier ajoi rajusti ulos Suomen MM-rallissa – kaksikko nousi autosta omin avuin
- EK18: Sami Pajari nousi Suomen MM-rallin kärkeen ja kommentoi Ogierin tilannetta