Asiantuntijalta huolestuttava arvio: Robert Kubican F1-paluu jäämässä haaveeksi?
Kuva: Getty Images
F1-fanit ovat toivoneet viime viikkoina hartaasti kaunista loppua eräälle koko sarjan historian suurimmista satutarinoista. F1-toimittaja Maurice Hamilton on kuitenkin pistänyt merkille enteet, jotka eivät lupaa hyvää Robert Kubicalle.
Vuonna 2011 vakavasti rallionnettomuudessa loukkaantunut Kubica palasi kolkuttelemaan F1-tallien ovia tällä kaudella, kun hän testasi ensiksi Renaultin ja myöhemmin Williamsin kilpureita. Puolalainen on erittäin vahvasti ehdolla brittitallin toiseksi kisakuljettajaksi ensi kaudella.
Hamilton, joka nauttii suurta arvostusta F1-piireissä, ei ole kuitenkaan asiasta vakuuttunut. Toimittaja ei näe ongelmaa Kubicassa itsessään, vaan tallin toiminnassa.
– Juttelin Williams-pomo Paddy Lowen kanssa taannoin ja yritin tulkita hänen sanomisiaan Kubican testeistä Abu Dhabissa. Hän vastasi peruslatteudet miehen kehityksestä, kehuen hänen kuntoaan ja palautettaan mekaanikoille. Sen lisäksi hänestä ei kuitenkaan saanut juuri mitään irti, Hamilton kirjoittaa.
Kokeneena journalistina ja F1-maailman lainalaisuuksia tuntevana henkilönä Lowe huomasi kommenteissa jotain huolestuttavaa.
– Jos Robert olisi tehnyt hyvää jälkeä, kai edes joku Williamsilla olisi antanut siitä jotain merkkejä? Kehunut maasta taivaisiin, hymyillyt tai edes iskenyt silmää kysymyksen esittäjälle? Mitään tällaista ei ole kuitenkaan nähty.
Hamilton toteaa myös Renaultin esittäneen samanlaisia kommentteja Kubicasta kesällä suoritettujen testien jälkeen. Tuolloin ranskalaistalli päätyi ylenkatsomaan Kubican kuljettajavalinnoissaan.
– Koska valinta ei osu Kubicaan millään, olen päätynyt siihen, että ehkä tallit eivät koe hänen olevan kuitenkaan tarpeeksi nopea. Tai toisin sanoen: hänen vauhtinsa ei ole tarpeeksi riittävää huipulle haluavalle tallille, jotta se voisi satsata 32-vuotiaaseen kuljettajaan. Tämä on seurausta nykypäivän suuntauksesta, joissa mukaan tulee yhä nuorempia ja nuorempia ja jopa parikymppisiä kuljettajia kyseenalaistetaan taitojensa osalta, Hamilton manaa.
LUE MYÖS:
- Suomen Drift Masters 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Yle: EM-ralli toisi miljoonapotin Itä-Suomeen – suunnitelmat etenevät
- McLaren-kuski pyytää potkuja F1-tehtävistä – ”En oikeastaan välitä enää”
- Video: Ott Tänak testasi Toyotan Rally1-autoa Keski-Suomessa
- George Russell myöntää vaikeudet autonsa kanssa – ”Minun pitää olla parempi”
- SuomiF1 Podcast: Keskikastin varjoissa viilettää yllättävä tähdenlento – ”Ajaa todella hienoa kautta”
- F1 valmistelee kalenterimuutosta – peruttu osakilpailu voi vielä toteutua
- FIA suunnittelee suurta F1-uudistusta – myös tankkaus voi palata
- F1-pomo vihjasi isosta muutoksesta ensi kaudelle: ”Pysykää kuulolla”
- F1-maailmanmestarin perhettä uhattiin tappamisella – nyt viisi epäiltyä pidätettiin
- Tuomaristolta kova päätös – Valtteri Bottas nousi lopputuloksissa
- Lähde: Jymysiirto vireillä – F1-tähdet vaihtamassa paikkoja keskenään
- Nyt se on julki! Tässä on Suomen MM-rallin osallistujalista
- Lewis Hamilton povaa Mercedekselle rangaistuksia – ”Meille ratkaisevan tärkeää”
- FIA suunnittelee suurta F1-uudistusta – myös tankkaus voi palata
- Kimi Antonelli nappasi historiallisen voiton Silverstonessa
- Lewis Hamilton epäiltynä sääntörikkeestä – Britannian GP:n tulokset voivat muuttua
- Max Verstappen sai tarpeekseen – ”Tästä on tulossa vaarallista”
- F1 valmistelee kalenterimuutosta – peruttu osakilpailu voi vielä toteutua
- SuomiF1 Podcast: Keskikastin varjoissa viilettää yllättävä tähdenlento – ”Ajaa todella hienoa kautta”