Rallitähti uuteen talliin kohtuuttomin tavoittein? ”Tämä tiimi antaa minulle mahdollisuuden tehdä sen”
Kuva: Getty Images
Hyundaille siirtynyt kolminkertainen MM-rallivoittaja Andreas Mikkelsen liittyi tallin remmiin kovin tavoittein. Tiimin väreissä viikonloppuna Espanjassa debytoiva norjalainen tavoittelee yksiselitteisesti maailmanmestaruutta.
Kolmena viime kautena MM-pisteissä kolmanneksi päätynyt Mikkelsen ajaa eteläkorealaisen auton ratissa tämän vuoden viimeiset kisat sekä kaudet 2018-19.
– Allekirjoitin sopimuksen Hyundain kanssa, jotta voisin voittaa maailmanmestaruuden, Mikkelsen tiivisti Autosportille.
– Tämä on sitä, mitä haluan. Tämä tiimi antaa minulle mahdollisuuden tehdä sen.
Norjalaisen uralla alkaa ikään kuin uusi aika. MM-sarjassa lähes 80 kisaa ajanut Mikkelsen on kokenut nyt paljon, ja summannut urallaan yhteensä yli 500 pistettä.
– Tämä on kuin urani toisen puoliskon alku, 28-vuotias Mikkelsen sanoi viitaten muutamien vuosien takaiseen Volkswagen-pestiin, jonka aikana hän oli vielä juniori-iässä.
Hyundain tiimin muodostavat ensi kaudella Mikkelsen ja Thierry Neuville, Dani Sordon sekä Hayden Paddonin käskyttäessä kolmatta autoa.
Norjalaistähti ja belgialainen Neuville ovat ystäviä, sekä toisilleen tuttuja jo IRC:stä – eli sarjasta, josta Mikkelsen ponnahti valokeilaan.
– Thierry ja minä olemme taistelleet toisiamme vastaan IRC:stä lähtien.
– Olemme todella hyviä ystäviä, me elämme lähellä ja tulemme hyvin toimeen. Uskon, että tämä voi auttaa rakentamaan tiimiä ja vahvistamaan sitä ensi kaudella entisestään, Mikkelsen vakuutteli.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Osakilpailut – Formula 1
- Formula 1 – televisiointi
- Formula 1 – kausi 2026
- MM-ralli – kausi 2026
- Yllätysuutinen! Täysin uusi kuljettaja rallin MM-sarjaan
- Super Formula – kausi 2026
- IS: Manageri paljasti uutta tietoa Kalle Rovanperän tilanteesta
- Rallin MM-sarjaan palaava talli paljasti kuljettajansa
- Tässä ovat F1-kuskien palkat kaudella 2025 – kärjessä Max Verstappen ja Ferrari-kuskit
- IS: Manageri paljasti uutta tietoa Kalle Rovanperän tilanteesta
- Lewis Hamilton latasi terveiset epäilijöilleen – lopettamispuheet voidaan unohtaa
- Christian Hornerin paluu nousi jälleen esiin – kahden voimahahmon liitto syntymässä
- Yllätysuutinen! Täysin uusi kuljettaja rallin MM-sarjaan
- Kulisseissa tapahtuu! Rallin MM-sarjaan täysin uusi valmistaja