FIA-pomolta tyly kommentti F1-autojen halon saamasta kritiikistä – ”Minua ei kiinnosta”

Kansainvälinen autourheiluliitto FIA teki paljon kohua herättäneen päätöksen määrätessään kuljettajien päitä suojaavat turvakaaret pakollisiksi ensi kauden F1-autoihin.
Halo-nimellä tunnettu turvakaari muuttaa perusteellisesti F1-auton ulkonäköä ja tästä syystä se on kohdannut paljon kritiikkiä F1-yhteisössä.
FIA:n puheenjohtaja Jean Todtilta otti kantaa väitteeseen, jonka mukaan suurin osa F1-faneista ovat haloa vastaan.
– Rehellisesti, minua ei kiinnosta. Minua kiinnostaa silloin, kun jotain vaarallista tapahtuu ja tiedän, että olisimme voineet estää sen, Todt sanoi pitpass.comin mukaan.
– Jos tutkit viimeisimpiä vakavia onnettomuuksia ja seurauksia moottoriurheilussa, suurin osa vaurioista on kohdistunut pään alueelle. Olen varma, että muitakin vakavia onnettomuuksia tapahtuu ja meidän pitää pystyä olemaan askeleen edellä kuljettajien turvallisuuden kehittämisessä.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Uusista F1-autoista hurja ennustus – suorilla jopa 400 kilometriä tunnissa?
- Useat lähteet: Valtteri Bottas allekirjoittanut F1-sopimuksen
- Ford ottamassa odotettua suurempaa roolia Red Bullilla
- Ferrari-pomo Lewis Hamiltonista: ”Liioittelee ongelmiaan”
- Huhupuheet romukoppaan – Max Verstappenilta selkeä viesti Mercedeksen suuntaan
- Muistatko Kimi Räikkösen kaikkien aikojen avauskierroksen? Tuttu vauhtivuoristorata hamuaa takaisin F1-kalenteriin
- Entinen tallipäällikkö latasi kovan arvion Lewis Hamiltonista
- Lähteet: Sergio Perez palaa F1-sarjaan
- Red Bull kriisissä? – henkilöstöä uhkaa luikkia muualle
- Ferrarilla suunnitteilla hyvin rohkea ratkaisu