Fernando Alonso teki historiaa Indy 500:n aika-ajossa – ei riittänyt paalulle

Fernando Alonso selvisi vain viidenteen ruutuun Indy 500:n aika-ajossa sunnuntaina, vaikka ajoikin vuorollaan nopeimman ajan sitten vuoden 2002.
Espanjalaisen neljän kierroksen tuntinopeuden keskiarvo oli oman vuoron jälkeen enemmän kuin kenelläkään sitten vuoden 2002 ja Helio Castronevesin.
Alonson nopeus ovaalilla oli aika-ajossa 231.3 mailia tunnissa eli noin 372.241 kilometriä tunnissa. Se on nopeampaa kuin kenenkään vuoden tulokkaaksi valitun nopeus aika-ajoissa. McLarenin F1-kuljettaja on siis hyvässä vauhdissa tulla itsekin vuoden tulokkaaksi.
Alonson kärkipaikka ei kauaa säilynyt, kun seuraavalla vedolla Alexander Rossi ohitti espanjalaisen. Paalulle ajoi Uuden-Seelannin Scott Dixon, joka ajoi nopeimman ajan yli 21 vuoteen.
Aika-ajon jälkeen Rossi ylisti Indyyn hypännyttä F1-kuskia.
– Hän todisti, että miksi hän on yksi maailman parhaista, Rossi sanoi NBC:n mukaan.
Alonson autoon vaihdettiin moottori vain paria tuntia ennen kilpailua.
– Siitä (uudesta moottorista) ei ole oikeastaan mitään sanottavaa, koska kaikki tuntui normaalilta Alonso sanoi.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Onko Lewis Hamilton menettämässä otteensa Mercedeksellä – George Russellille valittiin paremmat säädöt Jeddassa
- Red Bullilla välit kiristyvät – Sergio Perez vaatii selontekoa loppukisan tapahtumista
- Max Verstappenin kiukuttelu ihmetyttää – ”Häipyi nopeasti ja jätti tiimipalaverin väliin”
- Aston Martinilta ripeää toimintaa – tämän takia Fernando Alonso sai pitää palkintosijansa
- Fernando Alonson rangaistusaagassa uusi käänne: espanjalainen saa palkintosijansa takaisin
- Oliko tässä syy Valtteri Bottaksen surkeaan vauhtiin? – ”Kolahti aika mukavasti”
- Sebastien Ogier jälleen Meksikon kuningas – Hyundai himmensi Toyotan juhlia, Kalle Rovanperä neljäs
- Fernando Alonson juhlat ennenaikaisia – aikarangaistus pudottaa konkarin palkintopallilta
- Sergio Perez Jeddan osakilpailun voittoon – Valtteri Bottakselle Alfa Romeo -uran surkein kilpailu
- Mitä ihmettä Valtteri Bottakselle tapahtuu Jeddassa – suomalaisella käynnissä yksi uran heikoimmista ajoista
- Toto Wolffilta suora viesti Lewis Hamiltonille – ”Sitten hänen täytyy etsiä töitä jostain muualta”
- Oliko tässä syy Valtteri Bottaksen surkeaan vauhtiin? – ”Kolahti aika mukavasti”
- F1-sisäpiiritoimittaja paljastaa: Tämä F1-kuski ei ole suuressa suosiossa muiden kilpailijoiden keskuudessa
- Red Bullilla välit kiristyvät – Sergio Perez vaatii selontekoa loppukisan tapahtumista
- Kalle Rovanperä koki kovia Meksikon MM-rallissa – ”Ei tuntunut kovin hyvältä”
- Fernando Alonson rangaistusaagassa uusi käänne: espanjalainen saa palkintosijansa takaisin
- Ferrarilta jälleen jättimoka Charles Leclercin kanssa – monacolainen raivosi kisainsinöörilleen: ”Yritä edes!”
- EK11: Meksikon rallia johtanut Esapekka Lappi törmäsi pylvääseen – erikoiskoe keskeytettiin
- Lewis Hamilton menettää yllättäen läheisen kolleegansa usean vuoden yhteistyön jälkeen – ”Kiitos kaikesta”
- EK3: MM-rallissa hurjaa draamaa! Ott Tänak isoissa ongelmissa – Esapekka Lappi kärjessä