Bernie Ecclestonesta rajua kritiikkiä: ”Tunnen itseni vedätetyksi”
Kuva: Getty Images
Bernie Ecclestonen väistyttyä formula ykkösten vallankahvasta on hänen hallitsemastaan aikakaudesta alkanut kuulumaan runsaasti soraääniä. Tämän kauden päätteeksi sarjasta poistuvan Malesian GP:n promoottori ei liiemmin kehu entistä F1-mogulia.
Sepangin rata liittyi mukaan F1-karavaaniin vuonna 1999. Se oli ensimmäisiä kiinnityksiä Ecclestonen suunnitelmassa viedä lajia eksoottisiin maihin. Ecclestonen toimintaa ohjasi yksi ajatus: Malesian kaltaisissa maissa ei ollut juurikaan moottoriurheilukulttuuria, mutta rahaakin sitä enemmän.
Ecclestone ei aristellut pyytää kilpailuiden järjestämisoikeuksista poskettomiakin hintoja. Moni innolla sarjaan mukaan liittynyt rata joutui toteamaan elämän realiteetit vain parin kauden jälkeen. Esimerkiksi sellaiset talouden mahtimaat kuin Etelä-Korea ja Intia jaksoivat leikkiä vain parin kauden ajan.
Ecclestone paljasti viime kuussa tienneensä pyytävänsä liian suuria rahasummia kisajärjestäjiltä. Hän ei kuitenkaan kadu tekojaan, sillä hän kokee kasvaneiden rahavirtojen parantaneen lajin asemaa kokonaisvaltaisesti.
Malesian GP:n promoottori Razlan Razari pettyi kuullessaan Ecclestonen paljastukset.
– Tunnen tulleeni vedätetyksi sopimusneuvotteluissa. Tiedän, ettei kukaan pakottanut meitä solmimaan sopimuksia hänen kanssaan, mutta mitä hän kuvittelee meidän ajattelevan tuon paljastuksensa jälkeen? Razari toteaa Autosportille.
Malesia ilmoitti aiemmin tänä vuonna jättävänsä uusimatta sopimuksensa F1-sarjan kanssa tulevien kausien osakilpailuiden järjestämisestä. Razari paljastaa sarjan uusien omistajien yrittäneen kääntää päätöksen.
– Keskustelimme Bahrainin kisaviikonlopun aikana pitkään. He lupasivat jopa alennusta nykyiseen sopimukseemme, mutta emme kokeneet tarjousta riittävän hyväksi.
LUE MYÖS:
20 ilmaiskierrosta ilman talletusta ja ilman kierrätysvaatimusta – kaikille asiakkaille!
- Ilmaiskierrosten arvo yhteensä neljä euroa! Peli: Tuohi 1000
- Voimassa 31.7.-2.8.
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Sami Pajari Suomen MM-rallin voittoon!
- Secto Rally 2026: Sunnuntain lähtöjärjestys ja aikataulu
- Suomen MM-rallin päätöspäivä käynnistyy suomalaisjohdossa – Ogier kertoi voinnistaan ulosajon jälkeen
- EK18: Sami Pajari nousi Suomen MM-rallin kärkeen ja kommentoi Ogierin tilannetta
- EK17 keskeytetty: Sebastien Ogier ajoi rajusti ulos Suomen MM-rallissa – kaksikko nousi autosta omin avuin
- EK15: Sami Pajari lähetti viestin Ogierille – paljasti aiemmin Kalle Rovanperän varoituksen
- EK14: Suomen MM-rallissa draamaa – Evansin ulosajo avasi Sami Pajarille tilaisuuden
- EK12: Sami Pajari tykitti pohjat – Sébastien Ogier vastasi heti
- Secto Rally 2026: Lauantain lähtöjärjestys – katso tästä koko lista
- Ralliradio 2026: Taajuus, lähetysajat, juontajat ja Bensaa Suonissa
- Suomen MM-ralli 2026: Aikataulu, reitti, tv-lähetykset, ralliradio ja tilanne
- Ralliradio 2026: Taajuus, lähetysajat, juontajat ja Bensaa Suonissa
- Vetomies 2026: Aikataulu, reitti, osallistujat, tulokset ja opas
- MTV: Kalle Rovanperälle uusi pesti!
- Secto Rally 2026: Lauantain lähtöjärjestys – katso tästä koko lista
- EK15: Sami Pajari lähetti viestin Ogierille – paljasti aiemmin Kalle Rovanperän varoituksen
- Poliisilta tiedote julki koskien Suomen MM-rallia
- Kalle Rovanperältä ja Jonne Halttuselta yllätysveto Suomen MM-rallissa?
- Secto Rally 2026: Perjantain lähtöjärjestys – katso tästä koko lista
- Secto Rally 2026: Sunnuntain lähtöjärjestys ja aikataulu