Hollo vs Lukijat: ”Onko Max Verstappenilla noussut kusi päähän?”
Kuva: Getty Images
Sivustomme asiantuntija Lauri Hollo kaivaa joka viikko formula ykkösistä ajankohtaisia puheenaiheita; jotakin hyvää, jotakin huonoa tai oudon jutun, mikä ei yksinkertaisesti hänen maalaisjärkeensä mahdu. Mitä mieltä sinä olet?
Miinusta:
– Max Verstappenia on hehkutettu paljon viime kaudella ja tämän kauden alussa. 18-vuotias nuori mies on toki kova lahjakkuus, mutta kuinka kova?
– Viikonlopun kommentit Melbournesta antoivat menkoista osviittaa siitä, että Verstappenilla on tainnut alkaa hiukan nousta se eräs keltainen neste päähän. Hän hermostui totaalisesti Toro Rossolle, kun he eivät antaneet Carlos Sainz jr:lle tallimääräystä päästää Verstappen ohi.
– Verstappen kertoi kilpailun jälkeen, että hänelle on ihan sama, antaako tiimi jatkossa tallimääräyksiä vai ei, koska hän on normaalisti kilpailuissa ”maileja edellä” Sainzia. No, viime vuonna molemmat keskeyttivät samassa kilpailussa kahdesti ja 17 muussa paremmuus meni Verstappenille 10-7.
– Valtava hehkutus on selvästi noussut Verstappenin päähän. Voisi kuvitella, että moinen asenne ei ole tiimin johdon mieleenkään, sillä se aiheuttaa väkisin eripuraa myös nuoren kuljettajakaksikon välille. En usko, että Verstappenista tulee koskaan maailmanmestaria, jos asenne ei muutu nöyremmäksi. Mitä mieltä sinä olet?
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kaikki driftingin SM-sarjasta 2026
- IS: Manageri laukoi suorat sanat Kalle Rovanperän tilanteesta: ”Täysin mahdotonta”
- Kalle Rovanperän formuladebyytti päättyi joukkokolariin
- Kalle Rovanperä ajoi ensimmäiset formulakisansa – asiantuntija vaikuttui: ”Valtava petraus”
- Brutaali arvio: näin Valtteri Bottaksen uudelle tallille käy
- Kalle Rovanperän tulikaste lähestyy – tällaisen tavoitteen suomalainen linjasi
- Jari Matti Latvala VM:lle: Esapekka Lappi -uutinen sai leuan loksahtamaan
- Rakentuva yhteistyö – Esapekka Lappi ja Enni Mälkönen hakevat vastauksia MM-ralleista
- Toni Vilander kertoo, mitä Super Formula -sarja vaatii Rovanperältä – ”Siinä pitää olla maltillinen”
- Audin F1-projekti etenee vauhdilla – uusi auto radalla jo perjantaina
- Kalle Rovanperä ajoi ensimmäiset formulakisansa – asiantuntija vaikuttui: ”Valtava petraus”
- IS: Manageri laukoi suorat sanat Kalle Rovanperän tilanteesta: ”Täysin mahdotonta”
- Näin näet Tunturirallin 2026 – aikataulu, erikoiskokeet ja mistä katsoa
- Kalle Rovanperä pääsi irti formuloissa – näin suomalaiselle kävi testeissä
- Jari Matti Latvala VM:lle: Esapekka Lappi -uutinen sai leuan loksahtamaan
- Muistatko tämän? Mika Häkkisen tempaus suututti F1-legendan totaalisesti
- Kalle Rovanperän formuladebyytti päättyi joukkokolariin
- Brutaali arvio: näin Valtteri Bottaksen uudelle tallille käy
- Sergio Perez vahvisti karun totuuden ajastaan Red Bullilla
- Toyota räväytti – tässä tulevan kauden päivitetty väritys