Entinen F1-kuski on saanut tarpeekseen Lewis Hamiltonin menestyksestä: ”Olisin iloinen, jos se olisi joku muu”
Kuva: Getty Images
Mercedeksen Lewis Hamilton on vienyt kaksi viimeisintä F1-sarjan kuljettajien maailmanmestaruutta suvereenisti nimiinsä. Entinen F1-kuski Nick Heidfeld ei jaksa innostua enää brittikuskin ylivoimasta, mutta pitää tätä ennakkosuosikkina tulevalle kaudelle.
– Uskoisin Hamiltonin vievän taas mestaruuden, mutta olisin iloinen jos se olisi joku muu. Urheilun nimissä, jotta se olisi mielenkiintoisempaa, Heidfeld kertoo The Statesmanille.
– Toivon, että näkisimme muidenkin tiimien suoriutuvan hyvin. Emme ole vielä nähneet lainkaan testausta, Heidfeld lisää.
Heidfeld kuitenkin muistuttaa, että sarjaa hallinneelle Mercedekselle löytyy myös haastajansa.
– Ferrari suoriutui hyvin viime kaudesta. Nyt Renault on takaisin, ja heidän pitäisi olla lähempänä kärkeä. Epäilen heidän mahdollisuuksiaan fantastisiin tuloksiin ensimmäisellä kaudellaan, mutta he ovat osoittaneet kykynsä menneisyydessä voittamalla monia mestaruuksia. He voivat ehdottomasti olla haastajia. Lisäksi, jos he edistyvät moottorinsa kanssa, tiedämme kaikki että Red Bullilla on aina ollut sarjan parhaita runkoja, ja he voisivat olla voittotaistelussa jälleen mukana, Heidfeld analysoi.
LUE MYÖS:
- Lauri Heinosen kotikisa oli jo vaarassa – kilpakumppani pelasti viime hetkellä
- Christian Horner paljasti, mikä saisi hänet palaamaan F1-varikolle
- Kova vahvistus kotimaiseen ralliin – Hyundai-tähti saapuu Tampereelle
- F1-floppitalli tuomassa vihdoin jättimäisen päivityspaketin – ”Kuskeille hymy takaisin huulille”
- Suomen Drift Masters 2026: Aikataulu, suomalaiskuskit ja livelähetykset
- Yle: EM-ralli toisi miljoonapotin Itä-Suomeen – suunnitelmat etenevät
- McLaren-kuski pyytää potkuja F1-tehtävistä – ”En oikeastaan välitä enää”
- Video: Ott Tänak testasi Toyotan Rally1-autoa Keski-Suomessa
- George Russell myöntää vaikeudet autonsa kanssa – ”Minun pitää olla parempi”
- SuomiF1 Podcast: Keskikastin varjoissa viilettää yllättävä tähdenlento – ”Ajaa todella hienoa kautta”
- McLaren-kuski pyytää potkuja F1-tehtävistä – ”En oikeastaan välitä enää”
- Tuomaristolta kova päätös – Valtteri Bottas nousi lopputuloksissa
- Lähde: Jymysiirto vireillä – F1-tähdet vaihtamassa paikkoja keskenään
- Nyt se on julki! Tässä on Suomen MM-rallin osallistujalista
- Lewis Hamilton povaa Mercedekselle rangaistuksia – ”Meille ratkaisevan tärkeää”
- FIA suunnittelee suurta F1-uudistusta – myös tankkaus voi palata
- Kimi Antonelli nappasi historiallisen voiton Silverstonessa
- Lewis Hamilton epäiltynä sääntörikkeestä – Britannian GP:n tulokset voivat muuttua
- F1 valmistelee kalenterimuutosta – peruttu osakilpailu voi vielä toteutua
- Max Verstappen sai tarpeekseen – ”Tästä on tulossa vaarallista”