“Caterhamin ja Marussian malli hulluutta”

F1-tallia kaudeksi 2016 perustava Gene Haas ei usko koko auton rakentamisen olevan nykypäivää pienille talleille formula ykkösissä.
Amerikkalaisliikemies aikoo ostaa autonsa osia suuremmilta valmistajilta siinä määrin kuin se sääntöjen puitteissa on mahdollista. Hän ei usko sarjassa voitavan pärjätä pienellä tallilla, jolla on liian paljon lautasellaan.
– Meidän mallimme perustuu NASCAR-talliimme, jossa käytämme muiden moottoreita ja alustaa, hän sanoi AutoWeek-lehdessä.
– Marussia ja Caterham saavuttivat paljon siihen nähden, mitä heillä oli: he aloittivat kokonaan uudet tallit suunnitellen omat autonsa. He toteuttivat idean valmistajana olemisesta rakentamalla koko auton. Itse näen sen hulluutena.
Haas ei usko, että formula ykkösissä enää tullaan näkemään Caterhamin ja Marussian kaltasia talleja.
– Jos Caterham ei palaa takaisin talleja tulee olemaan yhdeksän [ensi kaudella] ja me tulemme olemaan kymmenes, enkä usko, että Bernie [Ecclestone] tulee enää ottamaan mukaan [tyhjästä aloittavia] start up -talleja, Haas sanoi.
Ota 20 ilmaiskierrosta
Ei omaa rahaa, ei riskiä
- Avaa pelitili Lucky Dinolle.
- Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
- Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.
Luetuimmat
- P2: Lewis Hamilton kärkivauhdissa – McLarenilla kävi koominen moka
- Lähde: Valtteri Bottaksen tulevan kauden tallitoveri on lähellä julkistusta – huippulupaus jäämässä F1-sarjan ulkopuolelle
- Christian Horner myöntää viimein: Michael Masi teki virheen Abu Dhabin päätöskilpailussa
- Bernie Ecclestonen kommentit Vladimir Putinin puolustukseksi järkyttivät Lewis Hamiltonin – ”En voinut uskoa kuulemaani”
- Lähde: Britannian osakilpailua uhkaa vaarallinen tapahtuma – poliisi anelee yhteistyöhalua
- Nyt puhuu Max Verstappen – otti kantaa appiukkonsa rasismikohuun
- Nelson Piquet’n rasistiset kommentit jatkuvat – tällä kertaa Lewis Hamiltonin lisäksi kohteena on Keke Rosberg
- Kärkitalleille uusia päivityksiä Britannian osakilpailuun – Mercedeksen aerodynamiikkaan paljon muutoksia
- Sébastien Ogier varoittelee Kalle Rovanperää hidastamaan tahtiaan – ranskalaista kismittää edelleen vuosien takainen sääntömuutos: “Ei kannata vetää liian lujaa!”
- Valtteri Bottas ensimmäisen harjoituksen nopein Silverstonessa – harjoitukset päättyivät punaiseen lippuun