Kuljettajien luokkakuva 2001: Alonso, Button, Räikkönen – ja Verstappen
Kuva: Getty Images
Vuonna 1997 syntynyt Max Verstappen debytoi ensi kaudella F1:sissä kaikkien aikojen nuorimpana kuljettajana.
Yksi harvinaislaatuinen yksityiskohta on se, että nykyisessä lähtöruudukossa on peräti kolme kuljettajaa, jotka ovat ajaneet jo Verstappenin Jos-isää vastaan kilpaa. Jenson Button debytoi kaudella 2000, Kimi Räikkönen ja Fernando Alonso vuonna 2001. Jos Verstappen ajoi 2000-2001 Arrowsilla ja 2003 Minardilla.
Felipe Massan F1-ura alkoi 2002, mutta Verstappen ei silloin ajanut F1:sissä. Kaudella 2003 Massa oli Ferrarin testikuljettaja eikä ajanut kisoja ollenkaan.
Alonsolla ja Räikkösellä on ensi kaudesta voimassaolevat sopimukset Scuderia Ferrarin kanssa, joten he kohtaavat jo toisen Verstappenin urallaan. Buttonin tulevaisuus on vielä auki. Englantilainen haluaa jatkaa F1-sarjassa, mutta hänellä ei ole sopimusta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Punaisiin lippuihin sääntöviilaus – taustalla Imolan GP:n aika-ajojen sekoilu
- Tallipäälliköt äänestivät F1-kauden kymmenen parasta kuljettajaa
- Max Verstappenin luottomies vaihtamassa tallia
- Valtteri Bottakselle positiivinen uutinen – rinnalle kokenut kisainsinööri
- Pikkuformuloissa kummallinen tilanne – tallin kuskikatras vanhempi kuin puolella F1-sarjasta
- Paljastus: Max Verstappen oli eri mieltä Red Bullin kuskiruletin suhteen
- Max Verstappen jälleen listakärkenä – F1-fanit äänestivät kauden hienoimman ohituksen
- Oscar Piastrin tulevaisuus McLarenilla kyseenalaistettiin – ”Keskustelevat jo muiden tallien kanssa”
- Autosport listasi vuoden parhaat rattimiehet – näin sijoittui Kalle Rovanperä
- Raaka arvio Cadillacin F1-hankkeesta – ”Se on jo voitto, jos saavat auton lähtöruudukkoon”