Asiantuntija analysoi Räikköstä ja Alonsoa – ”Kimi tulee menemään ohi”
Kuva: Getty Images
Formula ykkösten tunnetuin ajovalmentaja Rob Wilson on analysoinut Ferrarin Kimi Räikkösen alkukauden vaikeuksia tuoreessa The Racer’s Edge -podcastissa.
Wilson sanoo suomalaiskuljettajan ongelman olevan karkeasti yksinkertaistettuna siinä, että auto aliohjaa liikaa, mikä nimenomaisesti sopii Fernando Alonsolle.
– Kimin ongelma – joka saattaa liittyä pull rod -jousitukseen, mutta ei silti liene mahdoton korjata – on siinä, että auto ei seuraa nokkaansa niin hyvin kuin sen pitäisi, Wilson analysoi.
– Alonso tekee melko karkeaa Prost-tyylistä työtä, jossa auto säädetään aina hiukan puskevaksi, mutta hän saa silti kohdistettua nokan mutkaan. Se on mahdollista tietynlaisella käsi- ja jalkatyöskentelyllä.
– Jos siinä onnistuu, aliohjaus merkitsee mekaanista pitoa. Kun lyöt jalan kaasulle, sinulla ei ole kädet täynnä vastaohjausta; perä on liimattu.
”Kimi tekee 90-prosenttisesta autosta 100-prosenttisen”
Vastoin yleistä käsitystä Wilson sanoo, että Räikkönen ei suinkaan ole ylettömän kranttu auton käyttäytymiselle. – Jos auto on yhdeksänkymmentäprosenttisesti kunnossa, hän tekee siitä sataprosenttisesti kunnollisen, mutta nyt se vaikuttaa olevan vain kahdeksankymmentäprosenttisesti kunnossa, ajovalmentaja totesi. 61-vuotias ei aio myöskään muuttaa kauden alla esittämäänsä kantaansa sitä, kuka tulee lopulta kauden lopulla olemaan niskanpäällä. – [Alonso] on yksi lajin suuria hahmoja ja kuljettajia ja on hienoa nähdä hänen kantavan autoa selässään; tietenkin jokainen on innoissaan, me rakastamme häntä, Wilson kehui. – Mutta aion silti sokeasti ennakoida, että Kimi tulee menemään hänestä ohi. Katso ylhäältä galleriasta myös uusimmat kuvat Räikkösestä ja Alonsosta Espanjasta.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Cadillacin tallipäällikkö hehkuttaa Valtteri Bottasta ja Sergio Pereziä: “Tätä haluamme kuljettajiltamme”
- Red Bullilta taas massiivinen uutinen: Tallin pääsuunnittelija jättää tehtävänsä välittömästi
- Perinteikkäälle F1-näyttämölle jatkopahvi – sopimuksessa ikävä varjopuoli
- Uudet F1-autot aiheuttivat uuden turvallisuushuolen – starttiproseduuriin muutos?
- Riihimäki SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Ruotsin MM-ralli: Elfyn Evans tyylitteli voittoon – suomalaisille kolmoisvoitto WRC2-luokassa
- Ruotsin MM-ralli huipentuu: Evans johtaa ja suomalaiset mukana kärkisijoissa
- Bahrainin ensimmäinen testiviikko paketissa – Valtteri Bottas menetti testiaikaa
- Ruotsin MM-ralli: Solberg putosi kärjestä viidenneksi, Pajari kolmantena
- Lando Norris kuittailee ärsyyntyneelle Verstappenille – ”Hän voi lopettaa uransa, jos haluaa”
- Ruotsin MM-ralli: Elfyn Evans tyylitteli voittoon – suomalaisille kolmoisvoitto WRC2-luokassa
- Talvitestien ensimmäinen päivä purkissa – näin kävi Valtteri Bottakselle
- Talvitestien toinen päivä ongelmien sävyttämä – Valtteri Bottas kampesi tuloslistan paremmalle puolelle
- Fernando Alonso vihjaa: yksi kuski voi olla vaikeuksissa uudella F1-kaudella
- Lewis Hamilton lataa suorat sanat uuden aikakauden F1-autoista – ”Tämän ymmärtämiseen tarvitsee tutkinnon”
- Teemu Suninen yllättyi vauhdista Ruotsissa – Solberg kärjessä avauspäivänä
- Riihimäki SM-ralli 2026: Reitti, aikataulu, osallistujat ja televisiointi
- Uudet F1-autot aiheuttivat uuden turvallisuushuolen – starttiproseduuriin muutos?
- Ruotsin MM-ralli: Solberg putosi kärjestä viidenneksi, Pajari kolmantena
- Max Verstappen raivoissaan – murska-arvio uusista autoista