Sauberilla vahva luotto kokoonpanoon
Kuva: Getty Images
Sauberin tallipäällikkö Monisha Kaltenborn on luottavainen uudesta kuljettajakokoonpanostaan. Tallissa aloittaa nyt uutena kuljettajana parhaimmallaan erittäin vahva Adrian Sutil, jota tallipomo myöntää havitelleensa jo pidempään.
– Adrian on kuljettaja, jota me olemme seuranneet jo jonkun aikaa, ja jonka kanssa olemme olleet yhteydessä syyskuusta lähtien. Siksi olemmekin ilahtuneita, että olemme saaneet hänet mukaan, Kaltenborn sanoi uuden auton julkistuksen yhteydessä.
– Hän on toistuvasti osoittanut, kuinka nopea hän on, eikä häneltä kokemustakaan puutu, sillä hän aloittaa jo seitsemännen kautensa lajissa. Laajojen teknisten muutosten valossa se on etu, jota ei tule aliarvioida.
Vähemmän kokenut on sen sijaan saksalaisen tallikaveri Esteban Gutierrez, joka nyt aloittaa vasta toisen kautensa lajissa. Meksikolaisen alku viime kaudella ei ollut helppo, mutta ajoittaisia väläytyksiä nähtiin myöhemmin.
– Mitä tulee Esteban Gutierreziin, me olemme pitkään pitäneet häntä lahjakkaana kuljettajana. Me tunnemme hänet äärimmäisen hyvin, sillä hänen kontaktinsa tallin kanssa alkoi vuosia sitten, Kaltenborm jatkoi.
– Viime vuonna hänen alkunsa oli vaikea, mutta hän kykeni kehittymään tasaisesti. Hän on myös sopeutunut talliin erittäin hyvin. Me olemme luottavaisia, että voimme nyt kääntää hänen kokemuksensa tuloksiksi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Hallitseva mestari McLaren ei mukana Barcelonan testien ensimmäisenä päivänä – tallipäällikkö kommentoi
- Kuvat uudesta kilpurista julki – tältä näyttää Mercedes W17
- Tuukka Taponen Ferrarin tuesta: ”Jos olisin tehnyt huonoa työtä, en olisi enää mukana”
- Video: F1-tulokas täräytti uuden auton välittömästi ulos
- Tässä se vihdoin on – Audi esitteli ensimmäisen F1-autonsa
- Mercedeksen mestariautojen takana ollut John Owen jättää F1:n
- Janni Hussi näkee yhteistyön Teemu Sunisen kanssa väylänä saavuttaa unelmat
- Mika Salo Tuukka Taposesta: ”Tiedän hänen ruoskivan itseään viime kaudesta”
- Kalle Rovanperälle arvokas oppitunti – päätti viikonlopun makeaan suoritukseen
- Tuleeko Elfyn Evansista maailmanmestari? Jari-Matti Latvala nosti huolenaiheen esiin
- Mikkelin SM-ralli 2026 – tulokset, kuskit ja kartturit
- Mahtava nousu! Kalle Rovanperä kampesi kympin sakkiin
- Muistatko? Legendaarinen F1-talli halusi Valtteri Bottaksen – tämä kaatoi neuvottelut
- Kalle Rovanperälle arvokas oppitunti – päätti viikonlopun makeaan suoritukseen
- Näin näet Ruotsin MM-rallin kaikki erikoiskokeet – osa näkyy ilmaiseksi
- Video: F1-tulokas täräytti uuden auton välittömästi ulos
- Tuukka Taponen lähtee uuteen F3-kauteen uuden tallin väreissä – tavoitteena mestaruus
- Tässä se vihdoin on – Audi esitteli ensimmäisen F1-autonsa
- Tuleeko Elfyn Evansista maailmanmestari? Jari-Matti Latvala nosti huolenaiheen esiin
- Mika Salo Tuukka Taposesta: ”Tiedän hänen ruoskivan itseään viime kaudesta”