Romain Grosjeanin otteet viimeisimmissä kisoissa ovat vakuuttaneet Lotus-johdon. Ranskalaisen mahdollisilla potkuilla jopa kesken kauden spekuloitiin Bahrainia seuranneen neljän kisan pisteettömän putken aikana, mutta Saksassa ja Unkarissa miehen otteet muuttuivat radikaalisti.

Molemmissa kisoissa Grosjean näytti ajoittain jopa voittajasuosikilta, joskin tuloksina olivat lopulta kolmas ja kuudes sija.

– Viimeisimmissä kisoissa hän on kehittynyt valtavasti ja pääosin auton ulkopuolella. Hän on näkyvästi rennompi, itsevarmempi, onnellisempi. Se näkyy hänen ajossaan, tallin ratatoimenjohtaja Alan Permane kehui Autosportille.

Insinööri uskoo, että kyse ei ole enää vain yksittäisistä väläytyksista, vaan tiedossa on vahva loppukausi.

– Viimeisissä kahdessa kisassa hän on pärjännyt erittäin hyvin. Hän on suoriutunut hyvin autossa ja sen ulkopuolella ja on hiukan eri kaveri.

– Sanoin hänelle Nürburgringin jälkeen: ”en tiedä, mitä tällä hetkellä tapahtuu, mutta jatka samaan malliin”.

– Jos hän voi jatkaa samaa, se lupaa hyvää loppuosalle kautta.